همشهری آنلاین: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلاینده منواکسید کربن به طور کامل از سیستم پایش آلاینده های هوای کشور حذف و دیگر نمی تواند نقشی در آلودگی هوا داشته باشد. وی گزارشی از عملکرد سازمان‌اش در سال‌های اخیر ارائه کرد.

هوای پاک

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سعید متصدی در نشست خبری با اشاره به اینکه در سیستم پایش آلاینده‌های هوا تغییراتی ایجاد شده است،اظهار کرد: در سال‌های گذشته به علت ورود بنزین آلاینده و غیراستاندارد موضوع آلاینده سمی و خطرناک در هوا زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

متصدی ادامه داد:دولت یازدهم اقداماتی در زمینه کاهش میزان آلاینده‌های سمی از هوا انجام داد که حذف منواکسید کربن یکی از این اقدامات است .

وی اضافه کرد: در سال 90 و 91 نیز موفق به کاهش اثرات بنزن درهوا شدیم و آلایندگی آن حدود 20 برابر کاهش یافته است یعنی از حدود 600 Ppb به 15 تا 30 PPb رسید.

متصدی اظهار امیدواری کرد با اجرای طرح کهاب ( جمع آوری گازهای منتشر شده در پمپ بنرین‌ها ) این موضوع به حد استاندارد برسد و امیدواریم این طرح تا پایان امسال با همکاری وزارت نفت به سامان برسد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به فعالیت انجام شده امروزه میزان منواکسید کربن تقریبا در تمام کلان شهرها به حد استاندارد رسیده و در حال رسیدن به شرایط پاک است .

وی گفت : در دو سال گذشته میزان غلظت منواکسید کربن بیش از حد مجاز بود اما اکنون کنترل شده است و بنابراین در حال ایجاد تغییراتی در سیستم پایش آلاینده‌های هوا هستیم و با توجه به پایداری منواکسید کربن سنسورهای اندازه‌گیری آن را تا حد امکان کاهش و سنسور های اندازه گیری غلظت آلاینده‌های کمی و خطرناک را افزایش می‌دهیم.

وی گفت: در سال 82 و 83 توانستیم سرب را به عنوان یک آلاینده از هوا حذف کنیم و امسال نیز موفق به حذف منواکسید کربن ازهوا شدیم.

  • افزایش 28 روزه هوای سالم و پاک در تهران

متصدی گفت: در خصوص کاهش آلودگی هوا اقدامات زیادی انجام داده‌ایم که منجر به افزایش روزهای سالم و پاک تا 28 روز نسبت به سال 92 شده است، غلظت آلاینده‌ها نسبت به سال 92 روند کاهشی بسیار زیادی داشته که مرهون تلاش‌های سازمان محیط زیست و دستگاه‌های دولتی مرتبط است.

وی ادامه داد: در دوم تیرماه سالجاری مصوبه‌ای با عنوان ' برش یکساله آلودگی هوا' را داشتیم که فرایند آن با جدیت طی می‌شود و مباحثی مانند خودروهای فرسوده، جایگزینی اتوبوس‌ها، همکاری خودروسازی‌ها و وزارت صنعت معدن و تجارت برای تولید اتوبوس، توسعه سیستم مترو، افزایش واگن قطارهای مترو، ساماندهی مشاغل، بررسی شروع و پایان تعطیلات مدارس و وجود تعطیلات زمستانه در این مصوبه مطرح است که امیدواریم تا دو ماه آینده آنرا جمع بندی کنیم.

متصدی گفت: دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا اقدامات اساسی انجام داده است از جمله داشتن دو تصویب نامه در این زمینه است در حالی که تنها مصوبه دولت‌های قبلی در این زمینه مصوبه‌ای در سال 79 بود که آن هم اجرایی نشد.

  • کاهش مصرف مازوت در نیروگاه‌ها زیر 10 درصد

متصدی اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته تقریبا تمام نیروگاه‌ها از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و مازوت ممنوع شده است، بر اساس مصوبه دولت مبنی بر کاهش میزان مازوت، باید مصرف این ماده به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها تا پایان سالجاری به زیر 10 درصد برسد.

وی تاکید کرد: بر اساس همین مصوبه نیروگاه‌های اطراف کلانشهرها باید گازسوز باشند در غیر اینصورت با واحد متخلف برخورد می‌شود و در صورت ادامه این خلاف مانع فعالیت آن واحد خواهیم شد، در این زمینه تمهیداتی در وزارت نفت اندیشیده شده است تا گاز مورد نیاز تامین شود.

  • تعمیرات صنایع بزرگ در فصل سرد سال

متصدی گفت: با توجه به اینکه در فصل سرد سال با افزایش آلودگی هوا مواجه هستیم از این رو سازمان محیط زیست پیشنهاد داده است تا تعمیرات صنایع بزرگ در این فصل از سال انجام شود که در این راستا هماهنگی‌هایی با وزارت صنعت معدن و تجارت صورت گرفته است.

  •  ساماندهی منابع آلاینده خانگی

وی افزود: ساماندهی و مدیریت منابع خانگی و تجاری نیز جزو برنامه‌های سازمان محیط زیست است که معاینه فنی این منابع یکی از این اقدامات است زیرا موتورخانه‌ها نقش عمده‌ای در آلودگی هوا دارند و ابتدا این الزام برای تمام دستگاه‌های دولتی تعیین شده است.

  • تصویب لایحه هوای پاک در نیمه اول سالجاری

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به رغم تمام تلاش سازمان حفاظت محیط زیست لایحه هوای پاک در مجلس قبلی به تصویب نرسید و در این مجلس نیز دنبال می‌شود که امیدواریم در نیمه اول سالجاری مصوب شود.


وی افزود: لایحه هوای پاک در کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیسیون کشاورزی و محیط زیست و برخی کمیسیون‌های فرعی مانند انرژی و صنایع با جدیت دنبال می‌شود.

متصدی گفت: نکته مهم در این قانون جرم انگاری انتشار آلاینده‌های هوا است که با تصویب آن می‌توانیم با پشتوانه قوی‌تری این مساله را ساماندهی کنیم.

  • هیچ پروژه‌ای بدون ارزیابی زیست محیطی فعالیت نمی‌کند

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دولت یازدهم هیچ پروژه‌ای بدون داشتن گزارش ارزیابی زیست محیطی فعالیت اجرایی خود را آغاز نکرده است ، پروژه‌هایی که در دولت قبلی بدون ارزیابی زیست محیطی شروع شدند قرار است درسازمان محیط زیست و با کمک دستگاه‌های مرتبط بررسی و برای تصمیم نهایی به دولت ارسال شوند که 156 پروژه است.

وی افزود: پروژه‌هایی که از ابتدای شروع کار موجب تخریب محیط زیست شده‌اند را متوقف کرده‌ایم تا بررسی شوند و اگر مطابق با استانداردهای محیط زیست نباشند به طور کامل متوقف می‌شوند و یا اگر بتوانند ملاحظات محیط زیستی مورد نظر را در اجرای پروژه لحاظ کنند می‌توانند با شرایط خاصی فعالیت خود را ادامه دهند که البته این هم به نظر هیات دولت بستگی دارد.

  • اصلاح قانون عوارض آلایندگی

متصدی به عوارض آلایندگی زیست محیطی اشاره کرد و گفت: تبصره 1 ماده 38 به عوارض آلایندگی بر می‌گردد و یکی از قوانینی است که مسائل زیست محیطی در آن دیده نشده است و این عوارض به حساب شهرداری واریز می‌شود.

وی افزود: بر اساس قانون این عوارض باید صرف کاهش آلودگی هوا شود اما تاکنون هیچ گزارشی از اجرای این قانون توسط شهرداری‌ها به سازمان محیط زیست نرسیده است بلکه شهرداری به آن به عنوان یک راه درآمد نگاه می‌کند.

متصدی ادامه داد: این مساله در برنامه ششم دیده شده که امیدواریم اصلاح آن با همکاری مجلس میسر شود تا بخش‌هایی از این درآمد برای کاهش آلودگی هوا و بخش صنعت هزینه شود.

  • پایش 100 درصدی صنایع در برخی استان‌ها

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پایش صنعتی یکی دیگر از اقدامات این سازمان در راستای کاهش آلودگی هوا است که در برخی استان‌ها این پایش تا 100 درصد انجام می‌شود و در حال تقویت آن در دیگر استان‌ها هستیم.

وی درباره پایش شهری افزود: 188 ایستگاه پایش آلاینده‌های شهری در سراسر کشور وجود دارد که به طور مداوم آلاینده‌ها را پایش می‌کنند که بحث تکمیل این شبکه نیز جزو برنامه‌های سازمان محیط زیست است.

  •  تلاش براي کاهش 50 درصدی کیسه‌های پلاستیکی

متصدی گفت: در خصوص کاهش مصرف پلاستیک طرحی را آماده کرده‌ایم و در حال نهایی شدن است و به زودی برای تصویب به دولت ارسال می‌کنیم، در این طرح به دولت پیشنهاد دادیم تا در یک برنامه 3 ساله حدود 50 درصد از مصرف کیسه‌های پلاستیکی کاهش یابد که تا هفته آینده به دولت فرستاده می‌شود.

  • تصویب 16 مورد برای ساماندهی پسماندهای شمالی

وی درباره پسماندها در کشور اظهار کرد: اولویت سازمان محیط زیست پسماندهای شمالی کشور است که در این راستا با مدیران استانی به توافقاتی رسیدیم و 16 مورد مصوب شده تا روی آنها کار شود تا در کوتاه مدت به ساماندهی پسماندهای شمالی دست یابیم.

وی با بیان اینکه مکان دفن زباله، توریست و نحوه جمع آوری برخی از این مصوبات است گفت: مهمترین اولویت ما در زمینه ساماندهی پسماندهای شمالی تفکیک ازمبداء و بازیافت است و در زمینه احداث زباله سوزها نیز مذاکراتی انجام شده است.

متصدی با بیان اینکه پسماندهای بیمارستانی نیز با جدیت دنبال می‌شود افزود: پسماندهای بیمارستانی که ازاتوکلاو (دستگاه بی‌خطر سازی) خارج می‌شوند به همراه پسماندهای شهری جمع آوری می‌شوند در حالی که باید به طور مجزا این کار انجام شود.

وی ادامه داد: برای این منظور با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مذاکراتی داشتیم و قرار است این کار به زودی اجرا شود، البته در برخی شهرها مانند شهرهای استان البرز این کار انجام می‌شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در زمینه جمع آوری پسماندهای مربوط به درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان نیز اقداماتی صورت گرفته و در برخی شهرها این موضوع نهایی شده و به صورت جداگانه و جدا از پسماندهای شهری جمع آوری می‌شوند که امیدواریم در تهران نیز هرچه زودتر اتفاق بیفتد.

وی افزود: مساله بعدی پسماندهای ویژه و صنعتی است که برای امحاء آنها 3تا 4 مرکز راه اندازی شده است اما برای برخی پسماندها مانند روغن آسکارل و یا سموم تاریخ مصرف گذشته که امکان بازیافت در کشور وجود ندارد به کشورهای دیگر صادر می‌شوند اما از کسانی که بتوانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند و فناوری این نوع بازیافت را در کشور رواج دهند استقبال می‌کنیم.

متصدی ادامه داد: راه اندازی مراکز دفن ویژه پسماندها یکی دیگر از برنامه‌ها در این راستا است که سازمان حفاظت محیط زیست باید مکان‌ها را شناسایی و برای اجرا به وزارت کشور معرفی کند که این کار در 16 استان نهایی شده است.

وی درباره مدیریت باتری‌ها و بازیافت آنها گفت: پیش از این باتری‌های فرسوده خودروها بدون هیچ نظارتی مبنی بر اینکه از چه نوع و چه میزان هستند برای بازیافت وارد کشور می‌شد اما اکنون با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست کارخانه‌های بازیافت می‌توانند 70 درصد باتری‌های داخل را بازیافت کنند و فقط 30 درصد وارد کنند که این میزان از سهم واردات نیز به مرور کم‌تر می‌شود.

متصدی افزود: درباره پسماندهای الکترونیک نیز با وزارت اطلاعات و فناوری مذاکراتی را آغاز کرده‌ایم تا بتوانیم سیستم مدیریت پسماندهای الکترونیکی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: واردکنندگان و تولیدکنندگان نسبت به پسماندهای تولیدی خود مسوول هستند و باید سیتسم امحا داشته باشند در غیر اینصورت باید نیم در هزار ارزش کالاهای خود را به صندوق ملی محیط زیست واریز کنند تا صندوق نسبتی به ایجاد این فناوری اقدام کند.

متصدی گفت: این کار را اواخر سال گذشته آغاز کردیم و در مرحله اول واردکنندگان موظف به اجرای آن شدند که امیدواریم تا پایان سالجاری به تولیدکنندگان نیز تعمیم داده شود.

کد خبر 344888

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار