همشهری آنلاین: کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه‌روز گذشته به چهار برابر حد مجاز و در شرایط بحرانی قرار داد.

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به ۴ برابر حد مجاز رسید

به گزارش ايرنا، رضا آزادمنش حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکروگرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به 535 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

وی گفت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در این مدت در سیستان به حدود 80 کیلومتر بر ساعت رسید به طوری که ضمن کاهش کیفیت هوا میزان دید افقی را در این منطقه به 6 هزار متر کاهش داد.

وی تصریح کرد: وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان همچنان تا پایان هفته تداوم دارد به طوری که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد اوج سرعت و شدت وزش باد خواهیم بود.

وی ادامه داد: سرعت وزش باد در این مدت به حدود 90 تا 100 کیلومتر بر ساعت در سیستان می‌رسد و در برخی نواحی سبب توفان گرد و خاک نیز می‌شود.

طبق اين گزارش، بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل‌گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد هستند.

وزش این بادها و گرد و غبار ناشی از آن و حرکت شن‌های روان سبب افزایش بیماری‌های سل و تنفسی در این منطقه شده بطوری که سیستان در صدر جدول بیماران سل قرار دارد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در نواحی مرکزی و برخی نقاط جنوبی استان در این مدت علاوه بر افزایش غبار وزش باد به نسبت شدید و گرد و خاک انتظار می‌رود.

آزادمنش بیان کرد: در 2 روز آینده تحت تاثیر جریانات شمالی شاهد کاهش 2 تا چهار درجه‌ای دما در اکثر نقاط استان خواهیم بود.

وی با بیان این که دریای عمان همچنان مواج است افزود: ارتفاع موج دریا در شبانه‌روز گذشته در سواحل جنوب سیستان و بلوچستان به 2 متر و 63 سانتی‌متر رسید.

وی خاطر نشان کرد: زاهدان در شبانه‌روز گذشته با حداقل 16 درجه سانتی‌گراد سردترین و نیکشهر با حداکثر دمای 46 درجه گرم‌ترین شهرهای استان بودند.

کد خبر 343285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار