ریزگردها در سال‌های اخیر به‌عنوان مهم‌ترین منبع آلودگی هوای کشور ما در ۶‌ ماه نخست سال شناخته می‌شوند.

گردوغبار

اين منابع آلودگي هوا كه همواره از غرب كشور وارد مي‌شوند، در سال‌هاي اخير كلانشهرهايي نظير اهواز، اصفهان، قزوين، كرج و تهران را در 6‌ماه نخست سال تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهند و از كيفيت هواي شهرها مي‌كاهند.به گزارش شركت كنترل كيفيت هواي تهران، نگاهي منطقه‌اي به اين پديده خطرناك نشان مي‌دهد كشورهاي خاورميانه با بدترين صدمات ناشي از هجوم ريزگردها مواجه مي‌شوند.

براساس گزارش كارشناسان سازمان ملل، تعداد طوفان­‌هاي گرد و خاك كشور عراق در 15سال آينده مي‌تواند از تعداد 120مرتبه كنوني تا 300مرتبه در هر سال افزايش يابد. اين عدد به اين معناست كه در سال‌هاي آينده علاوه بر 6‌ماه نخست ممكن است در 6‌ماه دوم سال نيز خطر ريزگردها درصورت پايدار ماندن مشكل، پديد آيد و اين بدين معناست كه سخت‌ترين شرايط آب و هوايي در انتظار كشور است. دانشمندان سازمان ملل پيش‌بيني مي‌‌كنند كه امكان وقوع 300طوفان گردوغبار در سال‌هاي پيش‌رو در عراق وجود دارد.

اين دانشمندان مي‌­گويند با افزايش قابل توجه طوفان­‌هاي گرد و خاك، بيشترين آسيب‌­هاي بهداشتي متوجه خاورميانه مي‌شود و ايران و كويت بيش از ساير كشورها در معرض گردوغبار و ريزگردهايي هستند كه از كشورهاي عراق و سوريه وارد اين كشورها مي‌شوند. سوء مديريت زمين و آب، در كنار درگيري­‌هاي اين منطقه و همچنين تغييرات آب و هوايي از عوامل كليدي اين معضل هستند و طبق نظر هواشناسان، طوفان شن و ماسه و گردوغبار، در مكان‌هاي جديد مانند برخي از نقاط آسياي مركزي نيز اتفاق مي‌­افتد.

نتايج بررسي‌هاي واحد پايش و پيش‌بيني شركت كنترل كيفيت هواي تهران مشخص كرده كه در 15سال گذشته افزايش قابل‌توجهي در فراواني و شدت طوفان‌هاي گردوغبار و هجوم ريزگردها در منطقه خاورميانه رخ داده است. يكي از منابع اصلي انتشار ريزگردها عراق است؛

جايي كه جريان آب رودخانه‌ها به‌علت ساخت سد در كشورهاي بالادستي عراق با كاهش روبه‌رو شده است و خود منجر به ناپديد شدن باتلاق‌­ها و خشك شدن درياچه‌ها هم در عراق و هم در ايران شده و رسوبات آن منبع اصلي انتشار ريزگردها در منطقه مي‌شود. بيابان‌­ها همواره يكي از منابع اصلي انتشار ريزگردها بوده‌اند ولي به‌نظر دانشمندان، فعاليت‌هاي معدني ناپايدار، كشاورزي و اكتشافات نفتي در كنار تنش­‌هاي نظامي موجود در كشورها­، اين مسئله را بغرنج‌تر كرده است.

کد خبر 342593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار