همشهری‌آنلاین: جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت: ایران به عنوان کشوری قدرتمند با امضای توافق هسته‌ای علاوه بر این‌که نشان داد به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، تحریم‌ها علیه این کشور را نیز لغو کرد.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا  در سخنانی در مجمع منطقه‌ای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در ویتنیان لائوس گفت: «ایران به عنوان کشوری قدرتمند و توسعه‌یافته با سابقه چند هزار ساله تصمیم گرفت توافق هسته‌ای را با کشورهای گروه پنج به علاوه یک امضا کند» .

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «در شرایطی که ایران برنامه جامع اقدام مشترک را امضا کرد و از طرف دیگر برنامه‌های فراوانی برای کاهش سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان انجام می شود، کره شمالی به تنهایی با بی‌اعتنایی به همه جهان به ساخت سلاح‌های مختلف و اقدام‌هاي تحریک‌آمیز خود ادامه می دهد.»

کری ضمن گفت: «اقدام‌هاي کره شمالی نه تنها برای این منطقه بلکه برای کل دنیا و صلح و امنیت بین‌المللی خطری جدی به حساب می آید.» 

او افزود در حاشیه نشست آسه آن گفت‌وگوهای سازنده‌ای با مقام‌هاي کشورهای مختلف داشت که یکی از آنها دیدار سه جانبه با وزیران امور خارجه ژاپن و استرالیا بود.

کری گفت" باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش کرده است نقشی بزرگ‌تر و بلند مدت تر برای این کشور در منطقه شرق آسیا ایجاد کند.

او اشاره کرد طرح‌های توسعه‌ای منطقه باید به همه مردم و جمعیت منطقه کمک کند و به همه سود برساند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اواخر مرداد گام های سرنوشت‌سازی درباره راه حل مسئله سوریه برداشته خواهد شد.

کد خبر 341279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار