شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: مقام‌های ارتش عراق از توسل به تاکتیک حفر خندق برای حفظ امنیت فلوجه پس از آزادی خبر دادند.

 عراق اطراف شهر فلوجه خندق حفر می کند

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، عبدالوهاب السعدی معاون فرمانده نیروهای ضد تروریسم عراق گفت که این خندق تنها یک ورودی برای تردد ساکنان شهر خواهد داشت.

بر اساس اظهارات این فرمانده عراقی، خندق مذکور 11 کیلومتر طول خواهد داشت و از ساکنان این شهر که درد و رنج زیادی را متحمل شده اند و نیز نیروهای امنیتی مستقر در آن حفاظت خواهد کرد.

همه مسیرها به جز یک مسیر به فلوجه قطع خواهد شد و مسئولان می توانند از طریق همین یک مسیر تحرک ساکنان را دقیق تر زیر نظر داشته باشند؛ فلوجه در گذشته منبع بمب گذاری علیه بغداد بوده که در 65 کیلومتری شرق این شهر قرار دارد.

محدود کردن رفت و آمد یک روش برای متوقف کردن خودروهای بمب گذاری شده است؛ در کنار این خندق، تدابیر امنیتی جدید استفاده خواهد شد؛ این خندق حدود 12 و نیم متر عرض و یک و نیم متر عمق خواهد داشت.

به گفته عیسی العیسوی شهردار فلوجه، کار حفر نخستین بخش این خندق که 6 کیلومتر طول دارد و شمال و شمال غربی فلوجه را پوشش می دهد؛ بخش دوم این خندق که جنوب و جنوب شرقی فلوجه را در بر می گیرد و 5 کیلومتر طول خواهد داشت به زودی آغاز می‌شود.

حاشیه غربی فلوجه همجوار رود فرات بوده و همین امر مانعی طبیعی را به وجود آورده است. بزرگراه منتهی به بغداد که در بخش شرقی قرار گرفته تنها ورودی به شهر فلوجه خواهد بود.

سعد حربیه فرمانده عملیات غرب بغداد گفت که این دو خندق از دل منطقه صحرایی می گذرند که در گذشته توسط تروریست ها مورد استفاده قرار می گرفت.

از زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003، عراقی ها از انواع و اقسام شیوه ها از جمله احداث دیوار و استحکامات استفاده کرده اند. در طول این جنگ صدام خندق هایی اطراف بغداد حفر و آن ها را با نفت پر کرد و سپس آتش زد؛ وی از این شیوه برای کاهش دید خلبانان آمریکایی بهره جست.

فلوجه در ژانویه 2014 نخستین شهر مهم عراق بود که به اشغال گروه تروریستی داعش درآمد. این گروه بعدا به دیگر مناطق استان الانبار نیز حمله کرد و شهر رمادی مرکز این استان و بخش های وسیعی از شمال آن از جمله دومین شهر بزرگ عراق یعنی موصل را تصرف کرد.

آسوشیتدپرس افزود: دولت عراق همچنین در نظر دارد خندقی در راستای مرز میان استان الانبار جایی که فلوجه در آن واقع است و شهر همجوارش یعنی کربلا حفر کند. کارهایی نیز در زمینه دیوار و خندق‌های اطراف منطقه خارجی بغداد در مقابل ورود خودروهای بمب گذاری شده صورت گرفته است.

آسوشیتدپرس به نقل از السعدی افزود: مقام‌های عراقی حدود 21 هزار نفر از ساکنان فلوجه را به هنگام فرار از این شهر به ظن همکاری و عضویت در گروه تررویستی داعش بازداشت کرده اند که پس از بازجویی همه این افراد به جز 2 هزار نفر آزاد شدند؛ تحقیقات و بازجویی های بیشتر از افراد بازداشت شده ادامه دارد.

السعدی گفت: دهها هزار نفر از ساکنان آواره فلوجه اجازه خواهند یافت در سال جاری به خانه هایشان در این شهر بازگردند.

کد خبر 340925

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار