یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: حمید متبسم، آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار تازه‌ترین اثرش را با عنوان توکیستی؟ با صدای سالار عقیلی به بازار موسیقی عرضه می‌کند.

روابط‌عمومی موسسه ایران‌گام که تهیه‌کنندگی این آلبوم صوتی و تصویری را بر عهده دارد ضمن اعلام این خبر نوشت: آلبوم صوتی و تصویری تو کیستی؟ تازه‌ترین اثر حمید متبسم با صدای سالار عقیلی و با همکاری گروه مضراب و براساس اشعاری از «سعدی»، «مولانا»، «نیما یوشیج» و «احمد شاملو»؛ با رمزگشایی «تو» در کلام این شاعران ایرانی، روز یکشنبه سوم مردادماه به تهیه‌کنندگی «صدرالدین حسین‌خانی» توسط شرکت «ایران گام» و مؤسسه «نغمه سرای روژین» و از سوی پخش «هنر شهر» منتشر می‌شود و در اختیار علاقمندان موسیقی قرار می‌گیرد.

«حمید متبسم» آهنگساز و تکنواز «تو کیستی؟» در خلاصه نوشتاری کوتاهی با عنوان «براستی توکیستی؟» که در بروشور این آلبوم به رشته تحریر درآمده؛ نوشته است: «به راستی تو کیستی؟ از کدام دیار و تباری؟ تو! فارغ از زمانی و مکانی، این جایی و آن‌ جایی؛ کیستی، که شاعر امروز ریشه‌هایت را دریافته؟ که پدر شعر نو، چشم در راهت؟ که آن رومی، سرگشته سلسله گشاده‌ات؟ کیستی که استاد سخن را به هیچ نستانند؛ «ار تو ز در برانی‌اش». تو نیستی و می‌بینمت، خامشی و می‌شنومت ... تو کیستی که آهنگ‌ات را هر شام در گوشم نجوا می‌کنی و هر بامداد مرا به سوی خویش می‌خوانی؟ کیستی تو؟».
تعدادی از قطعات سی.دی لوح صوتی و همچنین تعدادی از قطعات دی.وی.دی لوح تصویری آلبوم «تو کیستی؟» که اجرای زنده سالن همایش‌های برج میلاد در یازدهم مهرماه سال 1393 را شامل می‌شود، عبارتند از:

«دیریافته» شعر «احمد شاملو»، «شباهنگام» شعر «نیما یوشیج» ، «چشم تو» شعر «مولانا»، ساز و آواز، «پرواز خیال» بی‌کلام و «مهر گیاه» شعر «سعدی».

«تو کیستی؟» یک اثر موسیقایی چند صدایی برای ترکیب سازهای مضرابی و تلاشی‌ است بر روی آثار شاعرانی چون مولانا، سعدی، نیما و شاملو؛ که از نظر فرم و وزن شعری با هم تفاوت دارند؛ انتخاب اشعار «تو کیستی؟» بر اساس «تو»یی است که در آثار این شاعران، با احساسی نزدیک و مشترک به چشم می‌خورد و آهنگساز این اثر، تلاش کرده است تا با کلام این شاعران به رمزگشایی «تو» در موسیقی خود بپردازد.

به گزارش همشهری آنلاین ، حمید متبسم پیش از این هم برخی از آثار خود را به صورت موضوعی انتخاب و روی اشعار شاعران کار کرده بود که از جمله آنها اثری روی شعر محمدرضا شفیعی کدکنی و نیز سیمرغ روی داستان معروف زال و سیمرغ شاهنامه فردوسی را می‌توان نام برد.

«حمید متبسم» در آلبوم «تو کیستی؟» به غیر از آهنگسازی این اثر، تکنوازی ساز سه‌تار را نیز برعهده داشته است؛ اعضای گروه موسیقی «مضراب» که وی را در آخرین اثرش همراهی کرده‌اند، عبارتند از: «سمیرا گلباز» ـ نوازنده سه‌تار، «پویان بیگلر» ـ نوازنده تار (تکنواز)، «پدیده احرارنژاد» ـ نوازنده تار (تکنواز)، «نوشین پاسدار» ـ نوازنده عود (تکنواز)، «بهنام بهنام‌نیا» ـ نوازنده عود، «آوا ایوبی» ـ نوازنده بم‌تار، «جلال امیرپورسعید» ـ نوازنده بم‌تار، «افشین بابایی» ـ نوازنده دایره و کوزه و «سینا خشک بیجاری» ـ نوازنده تنبک و دایره.

کد خبر 340809

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha