همشهری آنلاین: معاون بهداشت وزارت بهداشت از افزایش موارد ابتدا به ایدز از طریق تماس جنسی در کشور خبر داد.

ایدز

به گزارش مهر، دکتر علی اکبر سیاری، در نشست مشترک وزارت بهداشت با مسئولان سازمان جهانی بهداشت، اظهار داشت: ما توانستیم موج اول ایدز از طریق معتادان تزریقی را به خوبی کنترل کنیم.

وی با اعلام اینکه اولین مورد ابتلا به ایدز در سال ۱۳۶۵ و مربوط به دختر خانمی بود که از طریق فاکتور هشت به این ویروس مبتلا شد، گفت: موج اول ایدز در کشورمان مربوط به معتادان تزریقی بود.

سیاری افزود: ایران ۲۰ سال پیش کلینیک‌های مثلثی را با هدف کنترل ایدز از طریق معتادان تزریقی راه اندازی کرد، به طوری که توانستیم در این مناطق برای معتادان تزریقی متادون و سرنگ بدهیم تا بتوانیم از شیوع این بیماری به جامعه پیشگیری کنیم.
معاون وزیر بهداشت همچنین به برنامه‌های کنترل ایدز در زندان‌ها اشاره کرد و گفت: در آن سال‌ها مشکل اصلی در زندان‌ها بود از همین رو، برنامه کلینیک‌های مثلثی را در سطح زندان‌ها اجرایی کردیم و توانستیم موج اول ایدز را کنترل کنیم.

وی با اعلام اینکه موج دوم ایدز در کشور از طریق انتقال از تماس جنسی به وقوع پیوسته است، گفت: در سال‌های گذشته میزان انتقال ایدز از تماس جنسی از ۱۵ به ۳۰ درصد رسیده است.

سیاری تاکید کرد: در موج دوم ایدز بیشترین مسئله رفتارهای مربوط به خود مردم است زیرا با توجه به اینکه مشکل فرهنگی برای انتقال برخی مطالب و موضوعات وجود دارد و نمی‌توانیم همه مسائل را با مردم در میان بگذاریم، لازم است رفتارهای مردم در این خصوص اصلاح شود.

کد خبر 339914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی