همشهری آنلاین: پایگاه خبری شئون خلیجیه روز یکشنبه نوشت: سفارت عربستان در واشنگتن همزمان با افشای اسناد عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر از سوی دولت آمریکا ٬ برای پیشگیری از تبعات آن٬ آماده باش اعلام کرد.

 سفارت عربستان در واشنگتن درپی افشای اسناد ۱۱ سپتامبر به حالت آماده باش درآمد

به گزارش ايرنا، دولت آمریکا سند موسوم به ' فایل 17' را روز شنبه منتشر کرد که در آن اسامی بیش از 30 فرد مرتبط با عوامل حوادث 11 سپتامبر ذکر شده است.

دولت آمریکا بدون پوشش گسترده رسانه‌ای این اسناد را منتشر کرد .این اسناد گوشه‌ای از ارتباطات خاندان سعودی با حملات 11 سپتامبر 2001 به برج‌های تجارت جهانی نیویورک را فاش می کند.

براساس این ٬منتشر شد بخشی از صفحات گزارش 28 صفحه ای است که به ارتباط سعودی ها با این عملیات تروریستی اشاره دارد و افراد آگاه از صفحات حذف شده می گویند که طبق این اسناد، دولت عربستان با شخصی به نام فهد الضمیری که به عنوان امام جماعت مسجدی در لس آنجلس فعالیت داشت٬ در ارتباط بوده استو این امام جماعت نیز با دو تن از ربایندگان هواپیماهایی که از آنها در عملیات تروریستی 11 سپتامبر استفاده شده و در سان دیگو ساکن بودند٬ رفت و آمد داشته است.

شئون خلیجیه به نقل از نشریه بلومبرگ نوشت : آماده باش سفارت عربستان در آمریکا پیش از انتشار احتمالی صفحات حذف شده از گزارش 28 صفحه ای صورت می گیرد که ممکن است تبعاتی را علیه سفارت عربستان در آمریکا در پی داشته باشد.

باب گراهام، سناتور سابق دموکرات که ریاست مشترک تحقیقات کنگره درباره حادثه 11 سپتامبر را بر عهده داشته، می‌گوید: بخش اعظم اطلاعاتی که در فایل 17 آمده ٬بر اساس محتویات 28 صفحه است.

در حالی که بخش اعظم گزارش کمیته مشترک کنگره درباره این حادثه منتشر شده، 28 صفحه از گزارش که گفته می‌شود درباره نقش عربستان در حملات یازده سپتامبر است، همچنان محرمانه مانده است. این بخش از گزارش به سند '28 صفحه' معروف شده است.

جورج بوش رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به بهانه لو نرفتن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات توسط نهادهای اطلاعاتی، این 28 صفحه را طبقه‌بندی کرد و گفته می شود این اقدام احتمالا از بیم آثار منفی انتشار این گزارش بر روابط واشنگتن و ریاض صورت گرفت.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا نیز تحت فشار قربانیان حادثه، دستور بازنگری در این صفحات برای انتشار احتمالی آن‌ها را صادر کرده است، با این حال مشخص نیست که چه زمانی همه این 28 صفحه منتشر می‌شود.

در سند موسوم به فایل 17 که بخشی از 28 صفحه مربوط به اسناد 11 سپتامبر است و برای اولین بار در سایت 28pages.org منتشر شده، اسامی افرادی که هواپیمارباها در مدت اقامت در آمریکا با آن‌ها در تماس بوده‌اند، ذکر شده است. برخی از افرادی که نام آن‌ها در این فهرست آمده، دیپلمات‌های سعودی هستند. همین امر گمانه‌زنی‌ها در باره احتمال اطلاع مقام های سعودی از طرح حمله 11 سپتامبر را تقویت کرده است.

عادل الجبیر وزیر امور خارجه رژیم سعودی پیش از این آمریکا را تهدید کرده بود که در صورت افشای این اسناد، سرمایه های این کشور که گفته می شود بیش از یکصد میلیارد دلار است را از آمریکا خارج خواهد کرد.

این تهدید سعودی ها که با وعد و وعیدهایی نیز همراه بود ٬زمان افشای این اسناد از سوی آمریکا را چند مرحله ای کرد و آن را به تاخیر انداخت اما دولت آمریکا روز گذشته بخشی از این اسناد را فاش ساخته است.

کد خبر 338962

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha