مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دستگاهی ابداع کرده‌اند که به صاحبان گیاهان اجازه می‌دهد سیگنال‌هایی را که گیاهان ارسال می‌کنند، کنترل کنند. محققان امیدوارند که این دستگاه‌ها اطلاعات بیش‌تری را در مورد ارتباطات گیاه به انسان بیاموزد.

دستگاهی که صدای گیاه را به گوش می‌رساند

به گزارش ایرنا، در سال 1873 وجود سیگنال‌های الکتریکی در گیاهان کشف شد اما مطالعه آنها تا کنون دشوار بود زیرا این سیگنال‌ها در تداخل الکترومغناطیسی پس زمینه گم می‌شد.

اکنون این ابزار جدید که "اکسپلورر علائم Phytl " خوانده می‌شود با اتصال مستقیم دو حسگر به گیاه بر این مشکل غلبه کرده است. این ابزار با استفاده از 2 الکترود که یکی در خاک فرو می‌رود و دیگری به برگ گیاه می‌چسبد، ولتاژ گیاهان را اندازه می‌گیرد.

محققان Vivent شرکت سازنده این ابزار که در سوییس مستقر است، هدف از ساخت این ابزار را درک مکالمات گیاهان و استفاده از این اطلاعات برای فراهم کردن شرایط رشد مطلوب عنوان کرده است.

به گفته محققان این شرکت، صاحبان گیاهان می‌توانند با گوش دادن به صدای گیاه موجبات رفاه آن را فراهم کنند.

گرهارد اوبرمایر متخصص بیوفیزیک گیاهی در دانشگاه سالزبورگ اتریش گفت، هنوز زمانی که گیاهان از این سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌کنند، علت استفاده از این سیگنال‌ها و نیز نقش این سیگنال‌ها در ارتباطات گیاهی به خوبی شناخته نشده‌اند.

وی ابزار امیدواری کرد که اگر مردم سیگنال‌هایی که گیاهان آنها منتشر می‌کنند را کنترل کنند، اطلاعات بیشتری در مورد سلامت گیاه بدست خواهند آورد.

کد خبر 338788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار