همشهری آنلاین: دانشمندان دریافته‌اند گونه‌ای از ماهی‌ها این توانایی را دارند که مانند انسان‌ها فکر کنند.

این ماهی مثل انسان فکر می‌کند!

به گزارش مهر، تازه‌ترین تحقیقات در دنیای حیوانات نشان می‌دهد که ماهی‌ها احتمالا از آنچه که تاکنون تصور می‌کردیم هوشمندتر هستند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ماهی‌ها نه تنها می‌توانند صورت انسان‌ها را تشخیص دهند بلکه برخی از آنها این قابلیت را دارند که از حواسشان به شیوه‌ای استفاده کنند که تصور می‌شود تنها به انسان و سایر پستانداران تعلق دارد.

اکنون تیمی از جانورشناسان در دانشگاه بن آلمان کشف کرده‌اند که ماهی پوزه فیلی بومی آفریقا به رغم برخورداری از مغزی ساده و کوچک، قابلیت‌های زیادی نظیر جابجایی میان حواس بصری و الکتریکی به همان شیوه‌ای دارد که مغز انسان میان حواس بصری و لمسی انجام می‌دهد.

تا پیش از این تصور می‌شد که تشخیص اجسام از طریق حواس مختلف تنها به انسان‌ها و پستانداران دیگری از جمله میمون‌ها، دلفین‌ها، موش‌ها اختصاص داشته باشد زیرا برای پردازش چنین اطلاعاتی به غشای مغزی نیاز است اما حالا مشخص شده که در جانوری نظیر ماهی پوزه فیلی با مغزی ساده و کوچک نیز چنین فرآیندی روی می‌دهد.

این ماهی که در رودخانه‌های غرب آفریقا زندگی می‌کند از کرم حشرات تغذیه می‌کند. این جانور در میان دسته‌ای از جانوران جای می‌گیرد که به اندام الکتریکی مخصوصی مجهز هستند. این اندام به جانور امکان می‌دهد تا میدان الکتریکی ضعیفی تولید کرده تا محیط اطرافش را به طور لحظه‌ای تشخیص دهد.

دانشمندان این ماهی را در محیط آزمایشگاهی و در دو وضعیت روشن بودن و خاموشی سیستم روشنایی مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که نه تنها در زیر نور و با استفاده از حس بینایی مسیر خود را پیدا می‌کند بلکه در تاریکی نیز از حس الکتریکی خود برای مسیریابی بهره می‌گیرد.

کد خبر 338557

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha