همشهری آنلاین: به گفته محققان، مواد شیمیایی موجود در بطری‌های پلاستیکی آب از طریق آسیب به هورمون‌ها و مینای دندان، به دندان‌های کودکان آسیب می‌رسانند.

بطری‌های آب پلاستیکی به مینای دندان کودکان آسیب می‌رسانند

بطری‌های آب پلاستیکی

به گزارش خبرنگار مهر، تحقیقات جدید محققان نشان می‌دهد مواد شیمیایی مشخص موجود در پلاستیک‌ها می‌تواند برای دندان‌های کودکان مضر باشد. این مطالعه متمرکز بر نحوه تاثیر این مواد شیمیایی بر مینای دندان‌هاست. مینای دندان لایه بیرونی محکمی بر روی دندان‌هاست که از آسیب به دندان‌ها محافظت می‌کند.

در این مطالعه، محققان موش‌هايي را مورد آزمایش قرار دادند که روزانه دوز مشخصی از بیسفنول A (BPA)، یا به تنهایی یا همراه با وینکلوزولین، به آنها داده می‌شد. وینکلوزولین ترکیبی شیمیایی قارچ کش است که غالبا در میوه‌ها و سبزیجاتی نظیر تمشک، کاهو، کیوی و پیاز یافت می‌شود.

BPA یک ماده شیمیایی صنعتی است که غالبا در پلاستیک‌های نظیر بطری‌های آب و سایر ظروف نگهداری غذا یافت می‌شود.

دوزهای مورد استفاده در محیط آزمایشگاه تقریبا مساوی با میزان مورد استفاده توسط انسان‌هاست که هر روز از زمان تولد تا ۳۰ روزگی در معرض آن قرار می‌گیرند.

محققان دریافتند تجلی دو ژن به دلیل قرارگیری در معرض BPA و وینکلوزولین دچار تغییر شدند. این ژن‌ها در روند معدنی شدن دندان‌ها که در تحکیم و تقویت مینای دندان نقش دارند، دخیل هستند.

کد خبر 338260

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha