همشهری آنلاین: سوئد بزرگراهی راه‌اندازی کرده که وسایل نقلیه به سبک ترامواهای برقی در آن حرکت می‌کنند.

راه‌اندازی بزرگراه برقی در سوئد

به گزارش مهر، استفاده از کابل‌های برق در جاده‌ها تا مدت‌ها تنها به عنوان یک ایده در نظر گرفته می‌شد اما حالا نسل جدیدی از سیستم حمل و نقل جاده‌ای در سوئد راه‌اندازی شده که امید می‌رود با توسعه آن کمک زیادی به تلاش‌های جهانی برای کاستن از آلاینده‌های کربنی صورت گیرد.

این کشور با هدف خداحافظی بخش حمل و نقل آن از سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۳۰ پروژه های مختلفی را آغاز کرده که بزرگراه برقی یکی از آنهاست. این پروژه آزمایشی راه را برای توسعه جاده‌های برقی در سال‌های پیش رو هموار می‌کند.

این بزرگراه برقی eHighway نام دارد و در واقع سیستم حمل و نقلی جدید برای خودروهای برقی محسوب می‌شود که توسعه آن با همکاری شرکت زیمنس آلمان صورت گرفته است.

با کامل شدن این پروژه، بزرگراهی به طول ۲ کیلومتر در شمال استکهلم، پایتخت سوئد به عنوان نخستین بزرگراه برقی این کشور برای خودروهای سبک و سنگین به کار گرفته خواهد شد. استفاده از این پروژه به مدت دو سال صورت خواهد گرفت.

این نوآوری شباهت زیادی به سیستم تراموای برقی دارد که نیروی برق مورد نیاز خودروها از طریق کابل‌های مخصوصی تأمین می‌شود. این کابل‌ها از یک سو به شبکه برق نصب شده در بالای جاده و از سوی دیگر به بخشی در زیر وسیله نقلیه متصل می‌شود تا از این طریق نیروی الکتریکی لازم به آن برسد.

پیش‌بینی می‌شود این سیستم جدید نه تنها به صرفه‌جویی چشمگیری در مصرف انرژی منجر شود بلکه کمک زیادی نیز به کاهش آلاینده‌های کربنی می‌کند.

کد خبر 338147

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha