جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: کشته شدن خانم جو کاکس نماینده حزب کارگر در مجلس عوام انگلیس با چاقو و تیراندازی، این کشور را در آستانه برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، دچار شوک شدیدی کرده است.

انگلیس در شوک قتل نماینده مجلس عوام

به گزارش ایرنا، پلیس انگلیس اعلام کرد خانم جو کاکس 41 ساله که بعد از ظهر روز پنجشنبه در برابر کتابخانه بریستال، در یورکشایر غربی( واقع در 300 کیلومتری شمال لندن)، هدف تیراندازی و حمله با چاقو قرار گرفته بود، براثر جراحات وارده در بیمارستان لیدز درگذشت.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر عصر پنجشنبه در بیانیه ای گفت که این حزب و کل انگلیس به دلیل قتل وحشتناک خانم جو کاکس دچار شوک شده است.

کوربین در این بیانیه‌ تصریح کرد: جو کاکس قبل از اینکه در سال گذشته میلادی از حوزه انتخابیه باتلی و اسپن وارد مجلس عوام شود، تلاش زیادی در زمینهٔ خدمات عمومی و کمک به جامعه انسانی و حقوق بشر از طریق همکاری با موسسه خیریه اکسفام ، صندوق ضد برده‌داری و صندوق آزادی، به عمل ‌آورده بود.

وی افزود: جو کاکس که یک نماینده جدی پارلمان شمرده می‌شد، در حالی کشته شد که در حال انجام وظایف نمایندگی‌اش بود و این ‌یک موضوع مهم برای ما شمرده می‌شود.

دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده 'جو کاکس' گفت: مرگ این نماینده متعهد پارلمان، یک‌ تراژدی به شمار می رود.

در همین حال ترزا می وزیر کشور انگلیس نیز در اظهاراتی از جو کاکس به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و درخشان‌ترین نمایندگان مجلس نام برد و گفت تمام جزییات مربوط به حمله علیه این نماینده مجلس هنوز روشن نشده است.

وی گفت: تا قبل از اینکه تمامی حقایق مربوط به این مساله روشن شود، از اظهار نظر بیشتر خودداری خواهم کرد.

وزیر کشور انگلیس همچنین از متوقف شدن فعالیت کارزارهای تبلیغاتی حامی و مخالف برگزیت به دنبال این رویداد استقبال کرد.

سایر شخصیت های سیاسی از جناح‌ها و احزاب مختلف انگلستان از جمله بوریس جانسون شهردار سابق لندن و نایجل فاراژ رهبر حزب یوکیپ که از حامیان اصلی برگزیت شمرده می شوند، مرگ جو کاکس را تکان دهنده و وحشتناک خوانده و آن را محکوم کرده‌اند.

برندن کاکس همسر نماینده مقتول مجلس عوام گفته است: حس نفرتی که به قتل 'جو کاکس' منجر شد، همان چیزی بود که او خواهان همبستگی مردم برای زدودنش بود.

خانم کاکس که صاحب دو فرزند است، عضو حزب کارگر بود و در انتخابات پارلمانی 2015 میلادی موفق به کسب کرسی در مجلس عوام شد.

کاکس که در یورکشایر غربی متولد شده قبل از ورود به مجلس عوام به عنوان یکی از مدیران موسسه 'آکسفام '،فعالیت می‌کرده است.

این نماینده حزب کارگر بعد از ورود به مجلس عوام نیز ریاست گروه فراحزبی پارلمانی دوستان سوریه را برعهده داشت و از مخالفان مداخله نظامی در این کشور بود.

خانم کاکس همچنین از جمله نمایندگانی در مجلس عوام بود که به دلایل بشردوستانه خواهان پذیرفتن پناهجویان سوری در انگلیس بود.

وی یکی از 36نماینده‌ای بود که از نامزدی جرمی کوربین رهبر فعلی حزب کارگر برای شرکت در رقابت‌های رهبری حزب در سال گذشته حمایت کرده بود.

در همین حال حمله به خانم کاکس در حالی صورت گرفت که تنها یک هفته به برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده است.

حزب کارگر رسما از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت می کند.

کارزارهای تبلیغاتی موافق و مخالف ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا، به دنبال این حمله فعالیت های خود را متوقف کرده‌اند.

پلیس انگلیس تایید کرده که یک مرد 52 ساله در ارتباط با حادثه تیراندازی به این نماینده دستگیر شده است.

در همین حال گزارش های منتشر شده ، حاکی از احتمال گرایش و یا وابستگی ضارب به یک گروه دست راستی افراط گرا است.

تارنماهای نشریات گاردین و ایندیپندنت به نقل از شاهدان عینی نوشته اند که ضارب در هنگام تیراندازی به سوی 'جو کاکس' چندین بار جمله ' اول بریتانیا ' ( "Britain First ) را فریاد زده است که دارای مشابهت اسمی با نام یک گروه راست گرا افراطی است.

مقامات پلیس انگلیس تاکنون ادعای مطرح شده در ارتباط با گرایش فرد دستگیر شده به گروه ' اول بریتانیا' را تایید نکرده است.

تشکل راست گرای افراطی ' اول بریتانیا' که در حال حاضر در هیچکدام از مجالس محلی و ملی انگلیس و نیز پارلمان اتحادیه اروپا نماینده ندارد، عصر روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ دخالتی در کشته شدن خانم 'جو کاکس ' نداشته و هرگز این گونه رفتارها را تشویق نمی کند.

اول بریتانیا یک گروه ملی گرا و دست راست افراطی است که در سال 2011 میلادی توسط پائول گولدینگ یک عضو سابق حزب ملی بریتانیا پایه گذاری شده است.

این گروه دست راستی به شدت ضد مهاجر بوده و مخالف چند فرهنگی شدن انگلستان و نیز رشد اسلام در این کشور است.

در همین حال روزنامه گاردین درگزارشی به نقل از منابع محلی گفت که فرد دستگیر شده فردی به نام 'توماس مایر ' ( Thomas Mair ) است که کارهای باغبانی و داوطلبانه صورت می داده است.

این برای اولین در طی 25 سال گذشته است که یک نماینده پارلمان انگلیس به قتل می رسد.

آخرین بار در سال 1990 میلادی 'ایان گوو' نماینده مجلس عوام در طی یک عملیات بمب گذاری توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند کشته شد.

کد خبر 337298

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha