همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیرساخت‌های کشور: قطعه یک آزادراه تهران- شمال دردولت تدبیر و امید بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما این قطعه از منطقه کن اغاز می شود و تا شهرستانک ادامه دارد.

علی نورزاد با اشاره به دوران پسابرجام و فضای ایجاد شده گفت: در این موقعیت چند تفاهم‌نامه با شرکت‌های خارجی امضا کردیم که خوشبختانه بعضی از این تفاهم‌نامه‌ها دارند شکل عملیاتی به خود می‌گیرند.

وی افزود : یکی از آن‌ها تفاهم با شرکت ایتالیایی آناس است که درباره کریدور 10 مطالعه می‌کند و به ما پیشنهاد نحوه و نوع سرمایه‌گذاری می‌دهد.

نورزاد گفت: در دولت تدبیر و امید مجموعه‌ای از کارها صورت گرفته که دارای ویژگی‌های خاصی هستند و در برنامه‌های معمول شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور محسوب نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه یکی از کارهای خاصی که به نتیجه رسید، فاینانس قطار سریع‌السیر قم- مشهد است ، افزود : ارزش این فایناس 2.2 میلیارد دلار برای 410 کیلومتر راه‌آهن است و نخستین بار خواهد بود که قطار سریع‌السیر در ایران راه‌اندازی می‌شود.

نورزاد افزود: یک مورد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به صورت 100درصد برای اولین بار در آزادراه داریم که در حاشیه سفر دکتر روحانی به کرمان به نتیجه رسید و قرارداد مشارکت آزادراه کرمان- بندرعباس امضا شد. این آزاد را به طول 370 کیلومتر کشیده می‌شود.

مدیرعامل شرکت زیرساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به اینکه سیمان در ایران کم تولید می‌شود و امکان صادرات هم ندارد ، گفت : طبق دستور آقای آخوندی برای اولین بار روسازی بتونی در آزادراه اصفهان- شیراز را عملیاتی می‌کنیم و خوشبختانه دستگاه روسازی وارد شده و کار آزمایشی آن به زودی انجام می‌شود.

وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که با مشارکت شرکت راه‌آهن در حال اجرا است، آوردن ریل طویل 100 متری است که از این به بعد پروژه‌های خودمان را در این قالب انجام می‌دهیم و با این کار هم پروژه‌ها سریعتر انجام می‌شوند و هم مشکلاتی که با ریل کوتاه داشتیم دیگر وجود نخواهد داشت.

نورزاد با اشاره به این که یکی از بحث‌های مهم در شرکت ساخت، معماری جاده‌ها است ، افزود : با توجه به تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه جاده‌های کشور باید معماری درست و قابل قبولی داشته باشد، ما شروع به کار کرده‌ایم و در حال انعقاد قراردادی با یک شرکت ایتالیایی هستیم و این فعالیت برای اولین بار در آزادراه تهران- شمال عملی می‌شود. در آزادراه حرم تا حرم قطعه قم-گرمسار نیز در حال انجام مجموعه‌ای از فعالیت با دانشگاه شهید بهشتی هستیم.

وی ادامه داد: این فعالیت‌ها برای اولین بار در شرکت ساخت و توسعه و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است.

نورزاد با بیان اینکه مذکراتی نیز در مباحث برون‌مرزی انجام شده بود که خوشبختانه به تحقق رسید، گفت: این مذاکرات مربوط به کشورهای همسایه ایران و نشان دهنده تاثیری است که ایران بر آن‌ها دارد. از جمله آنها بحث اجرای پل سرخس- سرخس است که سال‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برد و سرانجام به مرحله عملیاتی رسید و پیمانکار مستقر شد که باعث بهبود روابط با ترکمنستان و افزایش ترانزیت کالا می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: پروژه راه‌آهن پل آستارا- آستارا مورد دیگری است که به تازگی بازدیدی از آنجا داشتیم و پیمانکار نیز مستقر شده و عملیات آن به صورت جدی در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین کارهای ما در دوره پساتحریم موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی است که بعد از سفر ریاست جمهوری به ترکمنستان دو قرار داد در این زمینه امضا شد که یکی از آن‌ها آزادراه ترکمن‌آباد- عشق‌آباد به طول 600 کیلومتر است که با همکاری پیمانکار ایرانی در حال اجراست و کارفرمایی آن بر عهده شرکت ساخت و توسعه است.

نورزاد افزود: یکی دیگر از فعالیت‌های برون مرزی بزرگراه سرخس- تجن است که با پایان گرفتن پروژه آزادراه ترکمن‌آباد- عشق‌آباد شروع می‌شود.

کد خبر 336487

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha