همشهری آنلاین: هر روز که می‌گذرد یک گام به خاموشی فصل تابستان نزدیک‌تر می‌شویم اما هنوز راه‌هایی برای دور زدن خاموشی در گرم‌ترین فصل سال باقی مانده است که اگر هر شخص خود را موظف به بکارگیری این راهکارها کند قطعا تابستانی بدون خاموشی خواهیم داشت.

Power

به گزارش ایسنا، با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه برق خواستار همکاری و مشارکت مردم در این خصوص شدند.

به اعتقاد آنان با به کار بستن تعدادی از روش‌های کم‌هزینه، مردم می‌توانند ضمن پشت سرگذاشتن تابستانی بدون خاموشی 10 درصد درهزینه‌های خود صرفه‌جویی به‌عمل آورند.

گفته می‌شود که استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف و LED، سرویس به موقع سامانه‌های سرمایشی، استفاده از پنجره‌های دوجداره، عایق‌بندی مناسب تاسیسات، بهره‌گیری از سامانه‌های مدیریت هوشمند، خاموش کردن تاسیسات در زمان تعطیلی ادارات از جمله روش‌هایی است که می‌تواند مصرف و هزینه‌های برق را کاهش دهد.

همچنین به اعتقاد کارشناسان سازمان بهره‌وری انرژی، کنترل مصرف برق در تابستان امسال وابسته به نوع الگوی رفتاری مصرف‌کنندگان است و از آنجا که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان مصرف برق در سال جاری به بیش از 52 هزار مگاوات خواهد رسید، می‌توان گفت که تنها مدیریت مصرف سامان بخش این وضعیت است.

طبق آمارهای موجود از مجموع برق تولیدشده در کشور تا 33.7 درصد در بخش خانگی، 31.5 درصد در بخش صنعت، 9.4 عمومی، 16.1 درصد در بخش کشاورزی، 2.1 درصد بخش روشنایی معابر و 7.3 درصد در بخش تجاری استفاده می‌شود که می‌توان با بازنگری قوانین، فرهنگ‌سازی، اصلاح قیمت، استفاده از تجهیزات کم‌مصرف وضعیت موجود را در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی تغییر داد.

باید گفت که بخش خانگی 777 میلیارد و 926 میلیون کیلووات ساعت از مصرف را به خود اختصاص داده است. روشنایی خانه‌ها نیز سالانه 10 میلیارد کیلووات ساعت برق را به خود اختصاص داده که تولید این مقدار برق معادل 20 میلیون بشکه نفت خام است.

کد خبر 336386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار