همشهری آنلاین: رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت در اجاره بها و خرید و فروش مسکن نباشند، گفت: مسکن تا اواسط سال ۹۶ گران نمی‌شود.

مسکن

حسام عقبایی در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ سود بانکی و ورود تقاضاهای جدید به بازار مسکن می‌تواند اثر تورمی داشته باشد، اظهار داشت: بازار مسکن مانند بازار ارز و طلا بازار یک شبه نیست و یک بازار زمان‌بر است و تاثیرپذیری آن در مدت زمان طولانی‌تری خود را نشان می دهد و از آنجایی که بعد از سال 92 شاهد رکود سنگین در بازار بودیم بنابراین اثر ورود سرمایه‌های جدید در حدی نیست که دغدغه افزایش قیمت‌ها را داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه منتظر سونامی افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نیستیم، گفت: در سال 95 افزایش قیمت مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در پاسخ به این سوال که وضعیت بازار اجاره را تا پایان شهریور ماه چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال 95 نسبت به سال 94 هیچ‌گونه افزایشی را نداشته بنابراین پیش‌بینی ما این است که اجاره بها هم در سال جاری تا پایان شهریورماه ثبات نسبی داشته باشد.

وی ادامه داد: کارشناسی ما این است که اجاره بها در سال 95 همان اجاره بهای سال گذشته است و بازار امسال یک بازار بی‌تلاطمی خواهد بود البته اجاره بها را با نرخ تورم عمومی یا سود بانکی مقایسه می‌کنند که بازار اجاره در حال حاضر شرایط این تطبیق را ندارد چراکه درآمد مستاجران قابل رقابت با تورم و سود بانکی نیست.

عقبایی با بیان اینکه می‌توان گفت که بازار مسکن در حال حاضر وارد فاز پیش رونق شده است، درباره دلایل این رونق نسبی گفت: نمی‌توان نگاه تک بعدی به بازار مسکن داشت و گفت که تنها یک عامل باعث افزایش معاملات مسکن شده است. معتقدم عوامل متعددی منجر به افزایش معاملات شده از جمله ارائه تسهیلات خرید مسکن و هم اینکه دوره این رکود سنگین هم به سر آمده بود.

وی با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نباشند، تاکید کرد: به مردم این اطمینان را می‌دهم که در حوزه اجاره که مهم‌ترین فصل این بازار تا پایان شهریور ماه است، دغدغه افزایش قیمت‌ها را نداشته باشند چراکه ظرفیت اجاره بها وجود ندارد و قطعا با مشاوران املاکی که به سوداگری در این بازار دامن می‌زنند برخورد خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: در بازار خرید و فروش مسکن هم ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد چراکه در سال‌های قبل یعنی ابتدای سال 90 آنقدر افزایش قیمت به صورت غیر متعارف در این بازار اعمال شد و از سوی دیگر در سال‌های رکود مسکن توانست به قیمت واقعی برسد البته هنوز در برخی از مناطق قیمت‌ها هنوز با قیمت واقعی فاصله دارد اما در مجموع در این حوزه هم ثبات نسبی پا برجا خواهد بود.

وی با اشاره به راه‌های جلوگیری از سوداگری و سفته بازی در دوران رونق، گفت: معتقدم حتی با ورود تقاضاهای جدید به بازار مسکن در دوره رونق تا پایان سال جاری افزایش قیمت نخواهیم داشت. معتقدم با توجه به رکود سه ساله مسکن تا اواسط سال 96 افزایش قیمت در بازار مسکن نخواهیم داشت اما پس از آن برای جلوگیری از افزایش قیمت‌های نامتعارف و سوداگری باید انگیزه ساخت و ساز و تولید را در بین سازندگان افزایش دهیم.

کد خبر 336025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار