همشهری آنلاین: وزیر بهداشت با بیان این که ۹۰ درصد ابتلا به سرطان‌های ریه به دلیل استعمال سیگاراست، افزود: ۷۵ درصدسرطان‌های زبان، دهان و دستگاه گوارش مربوط به سیگار و مواد دخانی است.

وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دکترسید حسن هاشمی در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با اشاره به استفاده 8 میلیون نفر از مواد دخانی در کشور، اعتیاد را یک مصیبت بیان کرد و گفت: اعتیاد به مواد دخانی با مصرف سیگار شروع مي‌شود و علاوه بر این که زندگی فرد را فلج می‌کند باعث می‌شود که خانواده فرد معتاد نیز درگیر شود.

دکتر هاشمی گفت: این که گفته می‌شود اعتیاد از سیگارشروع می‌شود یک بحث علمی است.

وزیر بهداشت با بیان این که 90 درصد ابتلا به سرطان‌های ریه به دلیل استعمال سیگار است، افزود: 75 درصد سرطان‌های زبان، دهان و دستگاه گوارش مربوط به سیگار و مواد دخانی است و کسی که به خود آسیب می‌زند به جامعه نیزآسیب می‌زند.

دکتر هاشمی افزود: اگر استعمال دخانیات به همین روال در کشور ادامه یابد تا 40 سال آینده ایران همانند کشور مصر و پاکستان بالاترین آمار مصرف مواد دخانی را خواهد داشت.

وی در خصوص اظهارات برخی از مسئولین مبنی بر این که وزارت بهداشت نباید دخالتی در مبارزه با استعمال مواد دخانی داشته باشد، گفت: مابه دنبال پیشگیری از بروز بیماری‌ها و کاهش بار مالی ناشی از آن هستیم و در در کنار تمام این مسائل نگران عدم رشد کشور نیز هستیم بنابر این وظیفه خود می‌دانیم که در امر کنترل و مبارزه با دخانیات وارد عمل شویم چرا که مردم و خانواده‌ها از ما انتظار دارند.

دکتر هاشمی با اشاره به مصرف رو به افزایش قلیان و سیگار در کشور گفت: باید همه دستگاه‌ها بخصوص وزارت فرهنگ و‌ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در امر مبارزه با دخانیات در قله این برنامه ها فعال باشند و هر چقدر در این زمینه برنامه پخش شود باز هم کم است چرا که بخش عمده ای از آسیب‌ها و معضلات فرهنگی ما از تولیدات فرهنگی ناشی می‌شود .

وزیر بهداشت با تاکید بر این که نباید واعظ بی عمل باشیم، افزود: کسانی که خود از سیگار و قلیان استفاده می‌کنند نمی‌توانند در مبارزه با دخانیات و کنترل آن موفق و تاثیرگذار باشند بنابر این لازم است ابتدا ازخود شروع کنند.

دکتر هاشمی یکی از مشکلات بزرگ در بحث استعمال دخانیات را استفاده از قلیان و ریخته شدن قبح و زشتی آن در میان افراد بیان کرد و افزود: تنها 20 درصد مواد قلیان، تنباکو است و 80 درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال‌های آروماتیک و قارچ‌های بیماری زا است که بنزن موجود در قلیان باعث می‌شود فرد قلیانی 15 سال زودتر به سرطان مبتلا شود.

وزیر بهداشت بر لزوم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای پیشگیری از مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: مردم بیش از 85 درصد اطلاعاتشان را از صدا و سیما می‌گیرند بنابر این صدا و سیما نقش موثری در فرهنگسازی خواهد داشت.

دکتر هاشمی در ادامه در خصوص قاچاق کالا و سیگار تاکید کرد: باید موضوع قاچاق در کشور درست شود تا در اقتصاد مقاومتی درست عمل کنیم و در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا نمی‌توانستیم طی 20 سال گذشته جلوی قاچاق را بگیریم!؟

وی در ادامه به مصوبه مجلس نهم در خصوص افزایش مالیات بر سیگار اشاره کرد و افزود: ما هیچ چشم داشتی به این مبلغ نداریم. برای ما سلامتی مردم مهم است.

دکتر هاشمی با اشاره به وجود توانایی‌های لازم برای مبارزه با دخانیات در کشور و نبود اراده کافی از سوی دستگاه‌های مختلف، افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت قربانی ناکارآمدی بخشی از دستگاه‌هایی که می‌توانند کارآمدعمل کنند، شده ایم.

وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر این که افزایش مالیات بر سیگار تاثیر زیادی در کاهش مصرف آن خواهد داشت، گفت: عده ای بر این باورند که مالیات بر سیگار در مصرف آن تاثیری ندارد اما حتی مقاله‌های مختلف و بررسی‌های صورت گرفته در دنیا نشان می‌دهد که افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار شده است.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر لزوم توانمند سازی مردم در خصوص رفتارهای اجتماعی، اظهار داشت: به عنوان نمونه در موضوع خودکشی ابتدا یک فرد اقدام به چنین کاری کرد و پس از آن برخی دیگر نیز چنین اقدامی را انجام دادند. بنابراین لازم است تا الگوهای صحیح در جامعه گسترش یابد.

وزیر بهداشت با بیان این که مصرف قلیان تفریح نیست بلکه مصیبت است، تاکید کرد: ضروری است تا مردم عدم مصرف مواد دخانی بویژه قلیان را جدی بگیرند اما سیاستمداران نیز باید به این مسئله مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

کد خبر 335979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار