همشهری آنلاین: مدیر پروژه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: سال گذشته بر اساس مصوبه دولت، ۱۰هزار هکتار از اراضی مستعد گرد و غبار مالچ‌پاشی و ۳۰ هزار هکتار نیز نهال‌کاری شد.

مالچ‌پاشی و نهال‌کاری در ۴۰ هزار هکتار

به گزارش ایرنا، ضیاء‌الدین شعاعی روز سه‌شنبه در نشست خبری گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد مقابله با گرد و غبار به عنوان نقش هماهنگ‌کننده وارد عمل شده است و تاکنون اقدامات مفیدی انجام داده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیتی که دولت برای مقابله با گرد و غبار قائل است تاکنون اعتبارات خوبی در این زمینه تخصیص داده اما با توجه به اهمیت و فراگیری موضوع این اعتبارات کافی نبود از این رو تمدید و افزایش این اعتبارات را دوباره پیشنهاد داده‌ایم.

وی ادامه داد: ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار مکانیزیم وقوع و منشاء گرد و غبار را شناسایی کرده است که برای مقابله با این پدیده در هر استان به چند هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما کمبود اعتبارات باعث نشد که کار متوقف شود بلکه برنامه عمل مقابله با گرد و غبار تدوین شد که در آن راهکارهای زیادی تعریف شده است.

شعاعی گفت: مالچ‌پاشی، نهال‌کاری و تامین حقابه زیست محیطی تالاب‌ها برخی از این راهکارها است که بر این اساس وزارت نفت 10 هزار هکتار را مالچ‌پاشی و وزارت جهاد کشاورزی 30 هزار هکتار را نهال‌کاری کرده است.

وی افزود: همچنین با اقدامات صورت گرفته مانند لایروبی نهرهای منتهی به تالاب‌ها و بازگشایی دایک‌ها تالاب‌های هوالعظیم، هامون و شادگان آبگیری شدند، البته بارش باران نیز تاثیر بسیار زیادی در این روند داشته است و با این حساب این تالاب‌ها که می‌توانستند منشا گرد و غبار باشند از این مرحله عبور کردند.

مدیر پروژه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: در استان خوزستان به عنوان درگیرترین استان با پدیده گرد و غبار اقدامات زیادی صورت گرفته است، در 16 نقطه از این استان پایش آنلاین گرد و غبار ایجاد شد و 200 ایستگاه پایش هوا در سراسر کشور به سیستم پایش آنلاین مجهز شدند.

وی به فعالیت‌هایی در سطح بین‌المللی اشاره کرد و افزود: در مجمع هفتادم سازمان ملل مصوبه به تصویب رسید که در بند پنجم آن به موضوع گرد و غبار اشاره شده است که بر این اساس مقرر شد یونپ گزارشی از گرد و غبار کشور را تهیه و به سازمان ملل ارائه دهد.

شعاعی با اشاره به این که همچنین مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست گزارش جامعی از وضعیت گرد و غبار تهیه کند گفت: بر این اساس دنیا به 6 زون گرد و غباری تقسیم شد که یک زون آن منطقه خاورمیانه است که در تهیه گزارش این زون همکاری خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: ثابت شده که 90 درصد منشاء گرد و غبار کشور خارجی است که امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور با ساختارهای سازمان ملل در بحث مقابله با کانون‌های خارجی فعالیت‌هایی آغاز شود.

کد خبر 335690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی