همشهری آنلاین: مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی و آرایشی - بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: پفک آسیب رسان به سلامت است و از طرفی اینکه گفته می‌شود مصرف پفک در ایرانی‌ها ۲۵ برابر کشورهای اروپایی است، اغراق است.

پفک آسیب‌رسان به سلامت است

به گزارش ايسنا، دکتر بهروز جنت اظهار کرد: فرآورده پف کرده بلغور ذرت، نوعی اسنک است که در واحدهای صنعتی به وسیله دستگاهی بنام اکسترودر بر پایه بلغور ذرت تهیه می‌شود، همچنین این محصولات که در کشور ما با نام عمومی پفک شناخته می‌شود، عمدتا حاوی بلغور ذرت، روغن، پودر پنیر یا آب پنیر، نمک، رنگ‌های طبیعی یا رنگ‌های مصنوعی است.

وی افزود: البته با توجه به درخواست تولیدکنندگان با مجوز از وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو)، سایر مواد اولیه‌ای که در ضوابط و مقررات مربوطه مجاز باشد، امکان استفاده دارد. این فراورده‌ها با دارا بودن 15 تا 20 درصد چربی، 5-6 درصد پروتئین و5.1 درصد نمک و مقدار قابل توجهی کربوهیدرات و نشاسته جزو کالاهای آسیب رسان به سلامت محسوب می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، جنت تصریح کرد: تعریف ما هم از کالاهای آسیب رسان تعریفی مشخص و تغذیه‌ای بوده و مربوط به سلامت و ایمنی خود محصول یا فرآورده غذایی نیست، یعنی اگر پفک و اسنک‌ها را جزو فراورده‌های آسیب‌رسان بحساب می‌آوریم به این معنا نیست که فرد با مصرف یک یا چند باره آنها، حتما دچار آسیب خواهد شد بلکه مقصود از مطرح کردن آنها تحت این نام به منظور کاهش مصرف آنها در کشور صورت می‌گیرد.

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی و آرایشی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اگر چه جامعه ما نیازمند حرکت به سوی مصرف هرچه کمتر این فراورده‌هاست اما آنطور هم که در برخی آمارها به اشتباه و اغراق گونه بیان می‌شود، 25 برابر کشورهای اروپایی نیست. مصرف تنقلاتی مانند پفک دارای اثرات جبران‌ناپذیری است که بسیاری از کارشناسان علوم غذایی در این مورد اتفاق نظر دارند.

جنت خاطرنشان کرد: استفاده از روغن با ترانس بالا در تهیه پفک باعث افزایش وزن، چربی خون و در نهایت بیماری‌های قلبی - عروقی می‌شود. همچنین نمک زیاد موجود در پفک که به منظور خوش طعمی پفک به مقادیر زیاد به آن افزوده می‌شود، علاوه بر تغییر ذائقه افراد به شور‌خواری، باعث آسیب دیدن کلیه‌ها، تجمع آب در بدن، در نتیجه تورم بافت‌ها، افزایش فشار خون، سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

جنت در پایان تاکید کرد: توصیه جدی ما این است که از مصرف زیاد این فراورده آسیب‌رسان به سلامت در یک زمان یا به صورت مداوم و طولانی ‌مدت جدا خودداری شود، در ضمن این محصول برای کودکان زیر 2 سال اصلا توصیه نمی‌شود و نمی‌تواند جایگزین وعده غذایی اصلی آنان شود.

کد خبر 335514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار