همشهری آنلاین: رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از کاهش استاندارد نمک مصرفی در نان‌ خبر داد.

  کاهش استاندارد نمک مصرفی در نان و محتوای شکر در نوشابه‌ها

به گزارش ايسنا، دکتر احمد کوشا با بیان این مطلب در دومین روز از اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: سازمان بهداشت جهانی شش استراتژی برای کاهش درخواست دخانیات در کشورها اعلام کرده است که ایران موفق به اجرای هر شش استراتژی شده و ششمین استراتژی مربوط به افزایش مالیات مواد دخانی بود که آن هم تصویب شد.

وی افزود: 76 درصد مرگ‌های مردم ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و از آنجا که در کل دنیا هم این مشکل وجود دارد، در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها، سازمان بهداشت جهانی چهار حیطه فعالیت را به کل کشورها پیشنهاد داده است و بر این اساس سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر کشورمان تدوین شده است.

وی بیان داشت: این سند در 31 مردادماه 94 توسط شورای عالی سلامت تصویب شد. هدف ملی ما در این سند تا سال 1404 کاهش مرگ زودرس (افراد 30 تا 70 سال) ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است. اهدافی که توسط سازمان بهداشت جهانی مطرح شده است 9 هدف بود که ما با توجه به وضعیت بومی خودمان این اهداف را به 13 هدف افزایش دادیم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، کوشا با بیان این که در این سند برای چهار بیماری و چهار عامل خطر رفتاری و چهار عامل خطر بیولوژيک برنامه ریزی کرده‌ایم، گفت: علاوه بر بحث مواد دخانی، اصلاح وضعیت تغذیه‌ای مردم نیز مورد توجه است که در این راستا موفق شده‌ایم استاندارد نمک مصرفی در نان ها را از 2.3 به یک درصد کاهش دهیم.

وی افزود: کاهش استاندارد محتوای شکر نوشابه‌ها تا حد 10 درصد و پیگیری اجرای ماده 37 بند الف و ج درباره مالیات و منع تبلیغات فرآورده‌ها و رفتارهای آسیب‌رسان در برنامه پنجم توسعه کشور، از جمله برنامه‌هایی بوده که در همین راستا انجام شده است.

کوشا بیان کرد: توسعه فعالیت‌های بدنی و کاهش کم تحرکی تا 20 درصد و تدوین سند ملی فعالیت بدنی و تصویب آن در شورای عالی سلامت بخش دیگری از برنامه‌هاست.

 

کد خبر 334019

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha