یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴

همشهری آنلاین: یوسف باپیری با اشاره به برگزاری پروژه شکسپیر در راستای طرح پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی از روی صحنه بردن دو نمایش «پرده سوم، صحنه چهارم» و «یک اجرای واحد» در همین زمینه خبر داد.

نمایش

به گزارش مهر؛ یوسف باپیری نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌هایش  گفت: براساس پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی که تاکید بر گروه محوری و پروژه محوری دارد گروه تئاتر «تازه» قصد دارد از ۲۸ تیر تا ۱۴ مرداد پروژه ای را با محوریت شکسپیر اجرا کند.

وی ادامه داد: مدیریت این پروژه برعهده من و اشکان خیل نژاد است که قرار است با محوریت «هملت» دو اجرای نمایشی به همراه کارگاه آموزشی و نشست‌های تخصصی در تالار قشقایی داشته باشیم. با توجه به ماهیت این طرح که بر مطالعات اجرایی تاکید دارد علاوه بر برپایی نشست ها و کارگاه آموزشی دو نمایش «پرده سوم، صحنه چهارم» و «یک اجرای واحد» نیز اجرا خواهد شد.

کارگردان نمایش «کامنت» درباره جزئیات این دو اجرا بیان کرد: اجراهای این پروژه به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول شامل اجرای نمایش «پرده سوم، صحنه چهارم» به کارگردانی مشترک من و اشکان خیل نژاد است که با نگاهی به پرده سوم، صحنه چهارم نمایشنامه «هملت» نوشته شده است. در این صحنه هملت به دیدن مادرش در اتاق خواب وی می رود و با او درباره اتفاقاتی که افتاده و تصوری که نسبت به وی دارد، صحبت می کند البته نمایش در فضا و موقعیت متفاوتی نسبت به این صحنه نمایشنامه اجرا می شود. هوتن شکیبا و ستاره پسیانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

باپیری متذکر شد: این نمایش به تهیه کنندگی محمد قدس پیش از این در هشتمین فستیوال تئاتر دانشگاهی APB (دفتر آسیا پاسفیک) وابسته به ITI یونسکو در سنگاپور روی صحنه رفته است. اجرای دوم ما نیز باز هم با تمرکز روی شکسپیر و به کارگردانی چند کارگردان جوان و خلاق به صحنه می رود.

وی درباره این اجرا توضیح داد: ما در راستای برپایی پروژه شکسپیر از چند کارگردان جوان و خلاق مانند آرمین جوان، مجتبی کریمی، سیاوش قائدی، بهروز سالمی و ... که پیش از این در جشنواره‌های تئاتر دانشگاهی برگزیده شده بودند برای کارگردانی نمایش «یک اجرای واحد» دعوت به همکاری کردیم. در این نمایش صحنه‌هایی از نمایشنامه هملت به صورت جداگانه توسط هر کدام از این افراد تمرین و آماده می شود و در نهایت به شکل یک اجرای واحد به صحنه خواهد رفت. البته هر هفته به شکل مشترک جلسه ای با این کارگردان ها داریم تا در نهایت به فرم نهایی و یک اجرای واحد برسیم.

کد خبر 333177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار