همشهری آنلاین: محل انفجار هسته‌ای چرنوبیل در اوکراین، تبدیل به جاذبه گردشگری شده است.

گردشگری

به گزارش ایسنا، معمولا وقتی حرف از جاذبه‌های گردشگری به میان می‌آید، مناظر زیبا، خانه‌های تاریخی و بناهای دیدنی به ذهن متبادر می‌شود اما در اوکراین مکانی که یکی از تلخ‌ترین خاطرات تاریخ بشر را به همراه دارد، سالانه میزبان حداقل 3000 گردشگر است.

«پریپیات» شهری بود که در سال 1986 میلادی بر اثر چهار انفجار مهیب نیروگاه هسته‌ای «چرنوبیل» به طور کلی نابود شد، اما این روزها کشور اوکراین این مکان را تبدیل به جاذبه گردشگری کرده و سالانه 3000 توریست از 50 کشور جهان را در آن میزبانی می‌کند.

این رقم در حالی منتشر شده که راهنمایان تور محلی معتقدند تعداد گردشگران این منطقه بین 12 تا 15 هزار نفر در سال است. در سال 2015 مقامات منطقه محافظت شده «چرنوبیل» 16 هزار و 386 درخواست از گردشگران 84 کشور جهان دریافت کردند.

«پرپیات» منطقه‌ای در 100 مایلی جنوب «کی‌یف» پایتخت اوکراین است که با وجود خاطرات تلخ، هنوز هم گردشگران دوست دارند از آن دیدن کنند.

روز گذشته سی‌امین سالگرد این فاجعه تاریخی بود. میزان مواد رادیواکتیو پخش شده از حادثه «چرنوبیل» در اتمسفر زمین، 400 برابر انفجار هسته‌ای هیروشیما بوده است. این منطقه کاملا محافظت شده است، اما برخی از راهنماهای تور اوکراینی گردشگران را تا جایی که خطری برای جان آن‌ها در پی ندارد، می‌برند.

به گزارش نیوزتاک، علاقه گردشگران به این منطقه تاحدی بوده که هتلی در نزدیکی نیروگاه سابق «چرنوبیل» احداث شده تا آن‌ها بتوانند یک شب را در این منطقه سپری کنند.

این در حالیست که برای ورود به این منطقه تعدادی ایست بازرسی وجود دارد و مسافران از خوردن، نوشیدن، لمس کردن اشیاء و حتی نشستن روی زمین در این ناحیه منع می‌شوند.

هیچ چیز از این شهر ممنوعه به خارج انتقال داده نمی‌شود و توریست‌ها پیش از ترک کردن آن، توسط اسکنرهایی مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا میزان رادیواکتیوی که با خود خارج می‌کنند، مشخص شود. مقامات اوکراینی اعلام کردند که «پریپیات» تا 20 هزار سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود.

حادثه اتمی «چرنوبیل» فاجعه‌ای هسته‌ای بود که در روز ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ (۲۶ آوریل ۱۹۸۶) در نیروگاه «چرنوبیل» اوکراین رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی در در راکتور شماره ۴ نیروگاه «چرنوبیل» باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا شد.

در اثر فاجعه «چرنوبیل» حدود پنج میلیون نفر آسیب دیدند، حدود 5000 مرکز مسکونی در روسیه سفید، اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیواکتیو آلوده شدند. از میان آن ها، ۲۲۱۸ شهر و روستا با جمعیت حدود دو میلیون و 400 هزار نفر در محدوده اوکراین قرار داشتند. فاجعه «چرنوبیل» جمعیت کشورهای مذکور را تحت‌الشعاع قرار داد. غیر از اوکراین، جمهوری روسیه سفید و فدراسیون روسیه، کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ، لهستان، انگلستان و برخی کشورهای دیگر نیز اثرات فاجعه را احساس کردند.

کد خبر 332011

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار