چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: گل نادر "سوسن چلچراغ" چشم و چراغ زیبایی‌های گیلان محسوب می‌شود و ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد.

سوسن چلچراغ؛ چشم و چراغ زیبایی‌های گیلان

به گزارش ایسنا، سوسن چلچراغ گیاهی نادر است که تنها در دو نقطه یکی در ایران روستای داماش رودبار و دیگری در لنکران جمهوری آذربایجان می‌روید و نخستین گیاهی است که رویشگاه اصلی آن به عنوان اثر ملی طبیعی در ایران به ثبت رسیده‌ است.

برای نخستین بار در سال 1354 گیاه‌شناس فرانسوی به نام "لدربوری" در بخش عمارلوی رودبار روستای داماش موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ مورد توجه قرار گرفت.

در این سال‌ها محل رویش سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت چهار هکتار تحت حفاظت قرار گرفته و در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است.

محل رویش سوسن چلچراغ به طور کامل توسط اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نگه‌داری می‌شود و به دلیل نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، اطراف این زمین حصارکشی شده است.

سوسن چلچراغ ارزش و شهرت ملی و جهانی دارد و بسیار آسیب‌پذیر است به طوری که در صورت نابودی، پرورش آن ممکن نیست ضمن این که سوسن چلچراغ گیاهی خودرو بوده و از اواسط خرداد گل می‌دهد و گل‌های آن تا نیمه تیرماه پایدار می‌ماند.

سوسن چلچراغ گیاهی به بلندای نیم تا 1.5 متر با گل‌های سفید واژگون، گلبرگ‌های برگشته و دانه‌های برجسته و بسیار زیبایی است.

رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهت به چلچراغ دارد موجب شده تا این گل را سوسن چلچراغ بنامند و مردم محلی منطقه نیز اعتقاد دارند که این گل شب‌ها نورافشانی می‌کند.

هر سال به هنگام گل‌دهی سوسن چلچراغ جشنواره آن در روستای داماش برگزار می‌شود که استقبال بسیار زیادی از این مراسم باشکوه صورت می‌گیرد.

سوسن چلچراغ یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی گیلان است که هر ساله مسافران بسیار زیادی برای دیدن آن به داماش رودبار سفر می‌کنند. 

کد خبر 331984

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار