همشهری آنلاین: جانشین رئیس پلیس پایتخت از آغاز فعالیت ۱۱ پایگاه اجتماعی پلیس تهران بزرگ در سطح محلات شهر تهران خبر داد.

سردار قادر کریمی

به گزارش  ایسنا، سردار قادر کریمی در حاشیه افتتاح پایگاه یکم اجتماعی پایتخت در محله دربند گفت: این پایگاه‌ها با ارایه مشاوره‌های روانشناختی و اجتماعی سعی دارند با تعامل بیشتر پلیس با مردم احساس امنیت را بیش از پیش افزایش دهند.

وی با بیان اینکه ایجاد احساس امنیت در جامعه یکی از دغدغه‌ها و وظایف اصلی پلیس در شهر تهران است، گفت: این کار بدون برنامه ریزی ممکن نخواهد بود.

وی تحول در نگاه پلیس به جامعه از رویکرد سلبی و تهدید محور به رویکرد ایجابی و اجتماعی و محله محور را یکی از ارکان این نگرش عنوان کرد و افزود: پلیس به دنبال افزایش امنیت عمومی و ارتقای احساس آن است که این امر مستلزم سیاستگذاری و تدوین اهدافی است که منجر به تحقق چنین تفکری شود.

جانشین رئیس پلیس پایتخت، ایجاد پلیس اجتماعی را بستر مساعد برای تعامل پلیس با لایه های مختلف مردم و همچنین بازسازی اعتماد عمومی در راستای تحکیم نظم اجتماعی برشمرد و اظهار کرد: پلیس اجتماعی با رویکرد تعاملی در لایه‌های مختلف اجتماع به دنبال استقرار نظم اجتماعی در عرصه محلات است که در این مسیر نظم اجتماعی، در سطح محلات مطرح می شود.

وی با اشاره به رویکرد پلیس اجتماعی در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی بزهکاری ها و تهدیدات مخل نظم و امنیت عمومی، گفت: توجه پلیس به فرد و کرامت والای انسانی باعث شده تا پلیس پایتخت از طریق راه‌اندازی پایگاه‌های اجتماعی درصدد حل مشکلات افراد از طریق مشاوره و مددکاری و آموزش های چهره به چهره برآید.

کریمی، همچنین ایجاد تعاملات و ارتباطات مناسب و مطلوب و متقن بین اقشار مردم و پلیس با سازمان های دولتی و مردم نهاد را از اهداف تاسیس پایگاه های اجتماعی خواند و افزود: این امر می تواند موجب تسهیل و روانی تعاملات مردمی شده و در ایجاد نظم، به جامعه کمک کند.

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ به تعریف پایگاه اجتماعی پرداخت و افزود: ایجاد پایگاه های اجتماعی در پلیس پایتخت، ساز و کاریست که در راستای تحقق نظم اجتماعی خرد، در سطح محلات تشکیل می شود که مأموریت آن ایجاد رابطه نزدیک، صمیمی و اعتماد آمیز با مردم، شناسایی زمینه ناهنجاری ها و بزهکاری ها و تلاش برای از بین بردن بسترهای بروز معضلات اجتماعی است.

کریمی با اشاره به وظایف پایگاه اجتماعی پلیس پایتخت، اظهارکرد: این پایگاه‌ها دارای وظایف مختلفی ازجمله برنامه ریزی به منظور هماهنگی بین دوایر کلانتری ها و پایگاه های پلیس های تخصصی، برقراری تعامل با مساجد، سرای محلات، مراکز آموزشی، صنوف، تعامل با شوریاران محلات و بررسی بسترهای اجتماعی و فرهنگی، تجزیه و تحلیل آسیب‌ها و جرائم، نظرنسجی، ارزیابی میزان تحقق تعاملات پلیس با مردم، آسیب‌شناسی و ارائه آموزش های همگانی هستند.

  • تشکیل بانک اطلاعاتی محلات

وی، تشکیل بانک اطلاعاتی محلات در پایگاه های اجتماعی پلیس، ارائه خدمات مشاوره‌ای، برنامه ریزی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی محلات، ایجاد هماهنگی و تعامل با دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی پژوهشی- آموزشی در حوزه‌های مشاوره، روانشناسی، مددکاری و اجرای طرح امنیت محله محور را از اهداف تشکیل این پایگاه ها برشمرد.

وی ادامه داد: بکارگیری کارشناسان و کارشناسان ارشد روانشناسی و علوم اجتماعی در این پایگاه های برای ارائه خدمات مشاوره های اجتماعی و روانشناختی به شهروندان، برگزاری آزمون های روانسنجی، ارایه مشاوره فعال و ارایه آموزش های بهداشت روانی، می تواند ضمن یاری رساندن به شهروندان در شناسایی و حل مسایل فردی و اجتماعی به پلیس در خصوص پیشگیری از وقوع جرم کمک شایانی کند.

کد خبر 331734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار