همشهری آنلاین: سالانه حدود یک میلیون پرنده دریایی و ۱۰۰هزار پستاندار ساکن دریا به دلیل وجود پلاستیک در آب از بین می‌روند و با توجه به ماندگاری پلاستیک بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال در طبیعت، این ماده به هولناک‌ترین زباله جهان تبدیل شده است.

تلف شدن سالانه یک میلیون پرنده دریایی بر اثر زباله‌های پلاستیکی

به گزارش ایرنا، هر روز صبح به محض برخاستن از خواب، با خاموش كردن زنگ ساعت، انگشتمان اولین پلاستیك را احساس می‌كند. اگر به دقت به اطرافمان بنگریم، بیش از 90 درصد از وسایلی كه زندگی هر روزمان به آن وابسته است، پلاستیكی است.

در واقع پلاستیك به یك بیماری همه‌گیر جهانی تبديل شده است. آیا تا به حال به این فكر كرده‌ایم كه این همه پلاستیك به كجا می‌رود و با توجه به این كه مدت زمان تجزیه یك ظرف پلاستیكی بین 500 تا 1000 سال است؛ به زودی همه ما در پلاستیك غرق خواهیم شد.

شاید تفكر در مورد حقایق تلخی كه به سادگی از كنارشان عبور می‌كنیم انگیزه‌ای برای حفظ بیش‌تر محیط زندگیمان باشد.

- به گزارش وال‌استریت ژورنال در سال 2012، میزان پلاستیك تولید شده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است.

- حدود 50 درصد از تولیدات پلاستیكی، یك بار مصرف هستند و فقط پس از یك بار استفاده به دور انداخته می‌شوند؛ جالب است بدانید كه این زباله‌های پلاستیكی چهار بار وارد چرخه محیط زیست می‌شوند.

- هر آمریكایی به طور متوسط 84 كیلوگرم زباله پلاستیكی تولید می‌كند.

- سالانه حدود 500 میلیارد كیسه پلاستیكی در سراسر جهان استفاده می‌شود كه به معنای یك میلیون كیسه در هر دقیقه است.

- حدود هشت درصد از نفت تولید شده در سراسر جهان صرف تولید محصولات پلاستیكی می‌شود.

- در آمریكا سالانه 35 میلیارد بطری پلاستیكی آب به دور انداخته می‌شود.

- حدود 90 درصد از زباله‌های شناور در اقیانوس‌ها پلاستیكی هستند.

نكته مایوس‌كننده این است كه تمام این آمار و ارقام در نهایت به سمت دریاها و اقیانوس‌ها سرازیر می‌شوند.

برخلاف تصور عموم، زباله‌های شناور در سطح دریاها و اقیانوس‌ها امحا نمی‌شوند؛ بلكه در اعماق اقیانوس ته‌نشین شده و دوباره در چرخه غذایی انسان قرار می‌گیرند.

سالانه حدود یك میلیون پرنده دریایی و صد هزار پستاندار ساكن دریا به دلیل وجود پلاستیك در آب از بین می‌روند.

آزمایش‌ها حاكی از آن است كه حدود 44 درصد از گونه‌های پرنده دریایی و تمام انواع لاك‌پشت و ماهی‌های دریایی به نوعی آلوده به مواد پلاستیكی هستند؛ برخی این زباله‌ها را بلعیده‌اند و بقیه در سطح پوست خود نگه‌داری می‌كنند.

آكادمی ملی علوم در سال 1970 اعلام كرد كه سالانه حدود 45 هزار تن زباله وارد دریا و اقیانوس می‌شود؛ حال در نظر بگیرید كه تولید پلاستیك جهان از آن سال تاكنون 5 برابر افزایش یافته است.

طبق آمار شورای دفاع از منابع طبیعی آمریكا، هزینه سالانه پاكسازی زباله آبراه‌های كالیفرنیا حدود 428 میلیون دلار است.

محصولات پلاستیكی شامل تركیبات شیمیایی هستند كه به راحتی توسط پوست جذب می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد كه آزمایش 93 درصد از شهروندان آمریكایی نسبت به ماده شیمیایی BPA مثبت بوده است. از این ماده شیمیایی در تولید محصولات پلاستیكی استفاده می‌شود. مواد پلاستیكی باعث اختلال در ترشح هورمون‌ها در بدن می‌شوند.

  • راهكار

محققان حوزه محیط زیست معتقدند اگر روزانه هر فرد یك كیسه پلاستیكی كم‌تر وارد چرخه طبیعت كند، كمك بزرگی به محیط زیست می‌شود. استفاده از كیسه‌های كاغذی و قابل بازیافت راه‌حل مناسبی برای جایگزینی با كیسه‌های پلاستیكی است.

محققان توصیه می‌كنند كه برای خرید، ساك‌های پارچه‌ای به همراه داشته باشیم و آن را جایگزین كیسه‌های پلاستیكی كنیم. برخی از راهكارهای دیگر عبارتند از:

1- همراه داشتن فنجان‌های سرامیكی و استفاده از آن به جای لیوان‌های پلاستیكی

2- استفاده از ظروف شیشه‌ای به جای ظروف پلاستیكی برای تولید آب و سایر نوشیدنی‌ها

3- پیچیدن مواد غذایی مانند گوشت، میوه و سبزیجات در كاغذ به جای پلاستیك، هنگام خرید

راهكارهای حل این مشكل، بیش‌تر متوجه تولیدكنندگان است؛ چراكه بسته‌بندی محصولات را به عهده دارند. به طور یقین بسته‌بندی‌های غیر پلاستیكی و با كیفیت، بسیار جذاب‌تر هستند و به فروش و بازاریابی محصولات كمك می‌كند.

کد خبر 331443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار