مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: به نظر می‌آید کهکشانی غول‌پیکر ناگهان از مدار کهکشان راه‌شیری سردرآورده و به دور این کهکشان در چرخش است، کهکشانی کوتوله که دهانه ۲ نام دارد و در فاصله ۴۰۰ هزار سال نوری واقع شده‌است.

کهکشان

براسا سگزارش ساينس‌الرت، اين كهكشان كه به تازگي توسط اخترشناسان رديابي شده‌است، چهارمين كهكشان بزرگي است كه در مدار كهكشان راه‌شيري در چرخش است. پرسش اينجاست كه چنين كهكشان بزرگي چگونه تاكنون از ديد‌ها پنهان مانده‌است؟

كهكشان دهانه 2 هميشه همينجا بوده و به آرامي به دور كهكشان راه شيري حركت كرده‌است. اما ستارگان آن به اندازه‌اي پراكنده‌اند كه كهكشان به شكل غيرعادي تاريك ديده مي‌شود و همواره در تاريكي بوده‌است، اما به تازگي نور كهكشان‌هاي همسايه آن را در معرض ديد قرار داده‌است. در حقيقت، دهانه 2 يكي از كم‌فروغ‌ترين كهكشان‌هايي است كه تاكنون در جهان هستي رصد شده‌است.

به گفته اخترشناسان دانشگاه كمبريج اين كشفي بسيار نادر و كمياب است و كهكشاني مشابه دهانه 2 نوعي جرم نامرئي در آسمان به شمار مي‌رود.

تاكنون مشخص شده‌است كه 49 كهكشان به دور كهكشان راه‌شيري در حركتند، اما پژوهش اخير اين احتمال را برجسته ساخته‌است كه شايد كهكشان‌هاي تاريك ديگري نيز به دور راه شيري و در همسايگي كيهاني ما در حركتند و به دليل كم‌نوري تاكنون از ديد زمينيان پنهان مانده‌اند.

كهكشان دهانه 2 (Crater 2) اولين‌بار در ماه ژانويه رصد شد، زماني كه اخترشناسان با استفاده از الگوريتمي رايانه‌اي به مطالعه تصاويري پرداختند كه توسط تلسكوپ VLT شيلي به ثبت رسيده‌بودند و در اين تصاوير مناطقي كه احتمال وجود خوشه‌هاي غيرعادي ستاره‌اي در آنها وجود داشت را مشخص كردند و يكي از اين خوشه‌ها در نهايت به دهانه 2 تبديل شد.

از آنجايي كه كهكشان‌ها از مرز و حاشيه مشخصي برخوردار نيستند، اخترشناسان معمولا آنها را با عبارت قطر نيم-نور توصيف مي‌كنند،‌ يعني قطر آن بخش از كهكشان كه نيمي از درخشش آن را ايجاد مي‌كند. براين اساس، اخترشناسان قطر نيم‌نور اين كهكشان را هفت هزار سال نوري محاسبه كرده‌اند،‌اين به آن معني است كه اگر بتوان اين كهكشان را در تاريكي آسمان شب ديد، دو برابر ماه كامل ديده خواهد شد، اما درعين حال نور آن به دليل دور بودن ستاره‌هايش از هم به شدت پراكنده‌است.

ماه

در اين تصوير مي‌توانيد ببينيد كه اگر اين كهكشان هزاربرابر درخشانتر از امروزش بود، در آسمان شب به چه شكل ديده مي‌شد. در كنار آن ماه كامل براي مقايسه ديده مي‌شود.

طي 10 سال گذشته تعداد كهكشان‌هاي اقماري دوبرابر شده‌است و اين به آن معني است كه هنوز براي شناخت بيشتر كهكشان‌هايي كه به دور راه‌شيري در حركتند، راه زيادي در پيش رو است. در حقيقت شواهدي وجود دارند كه نشان مي‌دهند دهانه 2 خود بخشي از يك گروه كهكشاني است كه درحال نزديك‌شدن به راه شيري است.

کد خبر 331037

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha