همشهری آنلاین: قائم مقام وزیر راه با بیان اینکه نمایندگان بویینگ از عدم ارائه خدمات به ایرلاین‌های ایرانی در گذشته عذرخواهی کردند، گفت: با پول نقد وارد معامله با بویینگ نمی‌شویم و سیاست دولت خرید عمده هواپیما به صورت اجاره به شرط تملیک و توزیع آن بین ایرلاین‌های داخلی است.

اصغر فخریه کاشان

اصغر فخریه کاشان در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه در مراحل اولیه در مذاکرات با شرکت هواپیماساز بویینگ هستیم، اظهار داشت: نمایندگان بویینگ در سفر به ایران جلساتی با تمام ایرلاین‌های ایرانی داشتند و بویینگی‌ها در این جلسات امکانات، فرصت‌ها و محصولات جدید خود را به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی معرفی کردند.

او تاکید کرد: مدیران شرکت‌های هواپیمایی هم در این مذاکرات گلایه‌های خود مبنی اینکه بویینگ در گذشته پس از فروش هواپیما خدمات پس از فروش و گارانتی هواپیما را به ایرلاین‌های ایرانی ارائه نکرد و به تعهدات خود عمل نکرد را مطرح کردند و نمایندگان بویینگ هم بابت این عملکرد از ایرلاین‌های ایرانی عذرخواهی کردند و گفتند که ما مجبور به اجرای دستورات دولتی هستیم و محدودیت‌های بانکی وجود داشت و به این دلایل نمی‌توانستیم این خدمات را ارائه دهیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرار بر این است که در سه هفته آینده طرف‌های ایرانی، نیازهای خود را به بویینگ اطلاع دهد، ادامه داد: برنامه این است که بویینگ هم برآورد خود را از نیازهای ایرانی اعلام کند و این اطلاعات مبادله شود و تا بدانیم به چه تعداد هواپیما و از چه تایپی و مدلی نیاز داریم و در بخش تعمیرات و تعویض قطعه و موتور چه نیازهای خواهیم داشت.

فخریه کاشان با بیان اینکه پس از مبادله این اطلاعات، دوره بعدی نشست‌ها برگزار خواهد شد، گفت: هنوز درباره خرید هواپیما وارد مذاکره با بویینگ نشده‌ایم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا ایرلاین‌ها مشکل صورت وضعیت مالی برای ورود به مذاکرات خرید هواپیما با بویینگ ندارند، گفت: شرکت‌های هواپیمایی در مذاکره با ایرباس جلو نیامدند اما به این معنی نبوده که نتوانستند وارد مذاکرات شوند. سیاست دولت این بود که معاملات هواپیما را به صورت عمده انجام دهد و بعد بین ایرلاین‌ها توزیع کند و این سیاست در مذاکره با بویینگ تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه خرید هواپیما در همه جای دنیا به صورت اجاره به شرط تملیک است و این گونه نیست که با پول نقد بخواهیم هواپیما بخریم، ادامه داد: مشکلاتی هم در روند خرید هواپیما وجود دارد که آن هم این است که ایرلاین‌های ایرانی شرکت‌های کوچکی هستند و وضعیت مالی و اقتصادی بدی دارند اما باید با همین ضعف‌ها بتوانیم ناوگان خود را نوسازی و به قوت تبدیل کنیم.

فخریه کاشان در پاسخ به این سوال که آیا بویینگ فاینانس معامله فروش هواپیما به ایران را می‌پذیرد، گفت: آمریکایی‌ها نمی‌توانند فاینانس کنند اما اگر قرار باشد ایران از بویینگ خرید داشته باشد شرط ما این است که بویینگ هم مانند ایرباس یک شرکت لیزینگ کننده به ایرلاین‌های ایرانی معرفی کند وگرنه قرار نیست که به شرکتی بابت خرید هواپیما پول نقد بدهیم.

وی همچنین درباره تعداد خرید هواپیما از بویینگ گفت: هنوزر برآوردی از اینکه چه تعداد هواپیما از بویینگ بخریم نداریم و این برآورد و نیاز سنجی باید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی کشورمان انجام و به دولت اعلام شود.

کد خبر 330751

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار