همشهری آنلاین: سومین فصل کاوش در محوطه باستانی کهنک سربیشه به کشف سازه‌های معماری، بخش‌هایی از برج و باروی قلعه کهنک، مهره‌های سنگی و لعابی، اشیاء مفرغی، ظروف سفالی مربوط به قرون ششم و هفتم هجری، سرپیکان، نیزه و... منجر شد.

Castle

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد فرجامی سرپرست هیأت سومین فصل کاوش در محوطه باستانی کهنک سربیشه - خراسان جنوبی با بیان این مطلب گفت: فصل سوم از کاوش در این محوطه با هدف آموزش شیوه‌های کاوش باستانشناسانه به دانشجویان گروه باستانشناسی دانشگاه بیرجند به انجام رسید.

او با اشاره به اینکه این پروژه یک کاوش کارآموزی دانشجویان باستانشناسی دانشگاه بیرجند است، گفت: در این فصل دانشجویان ورودی سال 91 دانشگاه بیرجند در یک ترانشه 8×10 متر کاوش آموزشی را در بخش مرکزی محوطه و محل معروف به قلعه کهنک به پایان رساندند.

وی افزود: در کاوش‌های صورت گرفته در این ترانشه سازه‌های معماری مربوط به قرون سوم و چهارم هجری و دوران میانه اسلامی و قطعات سفال مربوط به این دوران به دست آمده است.

این باستان‌شناس اظهار داشت: همچنین بخش‌هایی از برج و باروی قلعه کهنک و فضاهای جانبی آن در این کاوش به دست آمده است.

او تصریح کرد: حدس گروه باستان‌شناسی بر این است که دیواری با عرض 20 سانتی‌متر در داخل این فضاها شامل برج شمال غربی قلعه کهنک که سازه اصلی آن با چینه و به شکل بیضی شکل ساخته شده اضافه شده است.

وی گفت: علاوه بر برج و ورودی در سمت جنوب شرقی، بخشی از حیاط مرکزی قلعه و فضاهای پیرامونی آن به دست آمده است که ورودی غالب این فضاها مشخص نیست.

به گفته فرجامی، مصالح غالب این سازه‌های معماری که مربوط به دوره‌های سلجوقی تا ایلخانی را شامل می‌شوند عبارتند از: چینه، لاشه سنگ، خشت، ملات گل و گچ.

او گفت: در این فصل از کاوش دو قطعه سفال مربوط به دوره سامانی، اشیاء مختلفی از قبیل مهره‌های سنگی و لعابی، اشیاء مفرغی، الوارهای مربوط به سقف فضاهای معماری، چند ظرف سفالی مربوط به قرون ششم و هفتم هجری، سرپیکان، نیزه و... کشف شد.

وی با اشاره به شناسایی دو دوره اصلی سکونت در این محدوده در این فصل از کاوش‌ها تصریح کرد: دوره اول سازه‌های معماری مربوط به سکونت فصلی که لایه ابتدائی و سطحی ترانشه را در برگرفته بود و دوره دوم سازه‌های معماری که مربوط به قرون پنجم تا هفتم هجری هستند.

به گفته فرجامی، عمده سازه‌های معماری دوره اول سکونت را سازه‌های مربوط به اجاق و سازه‌های سنگی مربوط به پی‌چینی خانه‌های عشایری تشکیل می‌داد.

این باستان‌شناس همچنین گفت: در بررسی‌های سطحی صورت گرفته در محوطه آثار سازه‌های معماری مربوط به قرون میانی اسلامی خرابه‌های یک آسیاب مربوط به دوره قاجار، قبرستان و نشانه‌های وجود دو کوره آجرپزی در محدوده قابل مشاهده است.

گفتنی است در این محوطه سه فصل کاوش از سال 1392 صورت گرفته است.

مجوز فصل سوم کاوش در محوطه باستانی کهنگ سربیشه خراسان جنوبی توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کد خبر 330682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار