همشهری آنلاین: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در صدر یک هیات بلند پایه دیپلماتیک راهی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد تا در نشست سه جانبه‌ای با حضور همتایان روسی و آذربایجانی خود شرکت کند.

 رایزنی های دیپلماتیک ظریف در باکو

به گزارش روز جمعه ایرنا، ظریف كه به منظور شركت در اجلاس مشترك سه جانبه وزیران خارجه ایران،‌ روسیه و آذربایجان به باكو سفر كرده بود و پنجشنبه شب به كشور بازگشت، علاوه بردیدارهای فشرده و رایزنی های دیپلماتیك با مقام های آذربایجان، با سرگئی لاوروف همتای روسی اش نیز مذاكرات دو جانبه ای داشت.

ظریف روز پنجشنبه در دیدار با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت : سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط با جمهوری آذربایجان و دیگر همسایگان است.

در این دیدار، ظریف ارتباط شمال - جنوب از طریق اتصال راه آهن را یكی از طرح های اساسی دو كشور دانست و از روابط بانكی و همكاری ها در حوزه های توریسم، انرژی، مبارزه با تروریسم و همكاری در سازمان های منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان همكاری اسلامی به عنوان دیگر حوزه های مهم همكاری كه باید گسترش یابد، نام برد.

رییس جمهوری آذربایجان نیزدراین دیدارباابراز خشنودی از روابط عالی ایران و جمهوری آذربایجان، آن را نتیجه اشتراكات متعدد و اراده مشترك رهبران دو كشور دانست.

رییس جمهوری آذربایجان همكاری ها درسازمان های بین المللی ودرحوزه های سیاسی واقتصادی ازجمله درزمینه سرمایه گذاری، توریسم و حمل ونقل را برای هر دوكشور مهم و مفید دانست و تاكید كرد: آینده ما در روابط و همكاری های منطقه ای با كشورهای همسایه است.

وی اجلاس سه جانبه با ایران و روسیه را مهم خواند و آن را صفحه جدیدی در روابط آذربایجان با دو كشور همسایه خود دانست.

وزیر خارجه كشورمان آنگاه در نشست سه جانبه با همتایان آذربایجانی و روسی خود با ابراز خشنودی از اعلام آتش بس در منطقه قره باغ ابراز امیدواری كرد مناقشه دو كشور از طریق مسالمت آمیز حل و فصل شود.

دكتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز چهارشنبه گذشته در گفتگوی تلفنی با روسای جمهورِی آذربایجان و ارمنستان، ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری تاكید كرد كه تهران خواهان بازگشت آرامش و ثبات به منطقه است.

وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران از طرفین درگیر در بحران قره باغ خواست به آتش بس اعلام شده ،‌احترام بگذارند.

ظریف تاكید كرد : « جمهوری اسلامی ایران از كشته شدن نیروهای نظامی و غیرنظامی دو كشور همسایه و دوست در جریان این درگیری ها بسیار متاسف وآماده است تمامی امكانات خود را برای حل مسالمت آمیز اختلافات میان دو كشور دوست و همسایه از طریق گفت وگوهای سیاسی بكار گیرد.»

وی همچنین بر اهمیت گسترش همكاری‌های سه كشور در حوزه راه آهن، حمل و نقل و ارتباطات، همكاری های مرزی، مبارزه با تروریسم، همكاری در زمینه‌های فرهنگی و گفت‌وگوی ادیان و همكاری‌های بانكی تاكید كرد.

المار محمد اف و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آذربایجان و روسیه نیز ضمن اعلام مواضع خود در خصوص مناقشه آذربایجان وارمنستان و آتش بس اعلام شده میان دو كشور، مقابله با تروریسم، كریدور ارتباطی شمال جنوب، توریسم و حمل و نقل را برخی حوزه های مهم همكاری سه كشور دانسته و برای گسترش روابط سه كشور در حوزه های مختلف اعلام آمادگی كردند.

وزرای خارجه سه كشور در پایان این نشست با صدور بیانیه ای مطبوعاتی، براهمیت نشست سه جانبه و نقش آن در تعمیق گفت و گو و تعامل كشورها در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی تاكید كردند.

تاكید بر پایبندی نسبت به منشور ملل متحد و اصول جهان شمول حقوق بین الملل و اهمیت تشدید مبارزه با تهدیدات و چالش های نوظهور علیه ثبات و امنیت منطقه ای و ابراز آمادگی برای تعامل نزدیك تر در مبارزه علیه تروریسم، افراط گرائی، جرایم سازمان یافته فراملی و قاچاق مواد مخدر از دیگر مواد بیانیه مطبوعاتی نشست سه جانبه باكو بود.

این درحالی است كه وزرای خارجه سه كشور برای گسترش همكاری های سه جانبه درحوزه اقتصاد، انرژی،حمل ونقل وزیرساخت ها، فرهنگ، گردشگری، بازرگانی وهمچنین مسائل كنسولی و گمركی توافق كردند.

ضرورت تشویق و توسعه همكاری های اقتصادی - تجاری بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل وتداوم تلاش های همه جانبه با هدف حفظ دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی و امنیت و همكاری و تاكید بر نهائی كردن كنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در اسرع وقت از دیگر موارد مندرج در این بیانیه مطبوعاتی سه جانبه بود.

گفت وگو به منظور تمهید برگزاری نخستین نشست سه جانبه سران سه كشور هم از دیگر مواد بیانیه مطبوعاتی نشست سه جانبه باكو به شمار می رود.

نشست سه جانبه وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران،آذربایجان و روسیه روز پنج شنبه درحالی درباكو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد كه وزیران امور خارجه ایران و آذربایجان قبل از این نشست در رامسر هم نشست سه جانبه ای با مولود چاوشش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه برگزار كردند كه حاصل آن امضای دو سند بود.

کد خبر 329813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار