همشهری آنلاین: نتایج پژوهش انجام شده در آمریکا نشان می‌دهد، کسانی که به طور مرتب آسپرین مصرف می‌کنند، کمتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان‌های روده و معده قرار دارند.

آسپرین

به گزارش ايرنا به نقل از گزارش خبرگزاری فرانسه، نتایج این پژوهش که در نشریه انجمن پزشکی تومور شناسی آمریکا به چاپ رسید، حاکیست، مصرف آسپرین باید مکمل، و نه جایگزین، اقدامات حفاظتی پیشگیرانه ای مانند کولونوسکوپی باشد.

"اندرو چان" نویسنده ارشد این پژوهش و از پزشکان بیمارستان عمومی ماساچوست گفت: اکنون می‌توانیم به بسیاری از افراد، به ویژه کسانی که بنا به دلایل دیگری مانند جلوگیری از بیماری قلبی، به طور مرتب آسپرین مصرف می‌کنند، توصیه کنیم که مصرف این دارو را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در نظر داشته باشند.

مجله آشنايي با سرطان

بر اساس این گزارش، پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که مصرف مرتب آسپرین می‌تواند به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند اما تاثیر این دارو بر سایر سرطان‌ها چندان مشخص نیست.

نتایج این پژوهش حاصل 32 سال اطلاعات گرفته شده از حدود 136 هزار پرستار و متخصصان بهداشت و سلامت آمریکا است.

طبق این پژوهش، تاثیر حفاظتی آسپرین پس از 5 سال مصرف مداوم استاندارد نصف تا یکی و نصف قرص در هفته و یا یک عدد آسپرین با دوز پایین در روز به دست می‌آید.

مصرف این مقدار آسپرین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و معده را به ترتیب تا 19 و 15 درصد کاهش دهد.

مصرف مرتب آسپرین می‌تواند سالانه از ابتلای 30 هزار نفر به تومور معده در آمریکا جلوگیری کند.

افزون بر این، مصرف مرتب آسپرین می‌تواند از ایجاد تومور روده بزرگ 7 هزار و 500 آمریکایی بالای 50 سالی که تحت غربالگری از طریق آندوسکوپی هستند، جلوگیری کند.

مصرف آسپرین خطرات خاص خود، مانند خونریزی و سکته مغزی، را دارد و هر کسی نمی‌تواند مصرف آن را تجویز کند.

کد خبر 327086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار