مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک شیوه درمانی فراموش‌شده، استفاده از ویروس‌های کشنده باکتری‌ها، دوباره برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

phage therapy

به گزارش رویترز این درمان جایگزین که «فاژ درمانی» نامیده می‌شود و در آن از گروهی از ویروس‌ها به نام باکتریوفاژها یا ویروس‌های باکتری‌خوار استفاده می‌شود و  تاکنون در پزشکی غالب نادیده گرفته شده بود، در ۱۵ سال گذشته توجه‌های زیادی را به‌خصوص در کشورهایی در فرانسه، بلژیک و ایالات‌متحده به خود جلب کرده است.

علاقه دوباره به این شیوه تا حدی ناشی از معضلی افزایش سویه‌های باکتریایی مرگبار مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها یا «ابرمیکروب‌ها» است که سازمان جهانی بهداشت اخیراً آن را یک «بحران جهانی بهداشتی» اعلام کرد.

مارگرت چن، رئیس سازمان جهانی بهداشت نیز اخیرا درباره یک «عصر پسا آنتی‌بیوتیکی» هشدار داد که در آن عفونت‌های عادی دوباره به عواملی مرگبار تبدیل می‌شوند.

آلن دوبلانش، پزشکی که پیشگام  احیای این شیوه درمانی در فرانسه است، می‌گوید: «فاژ درمانی به خصوص بر عفونت‌های درگیرکننده استخوان‌ها و مفاصل موثر است، اما همچنین می‌تواند برای عفونت‌های ادراری، ریوی و چشمی استفاده شود.»

این شیوه که در طول جنگ جهانی اول شناسایی شد و در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰میلادی گسترش یافت، عوارض جانبی نامطلوب معدودی دارد.

دوبلانش ادعا می‌کندکه ۱۵ بیمار دچار عفونت عمدتاً پس از حوادث جاده‌ای را که آنتی‌بیوتیک‌ها بر آن‌ها مؤثر نبودند، درمان کرده است.

درمان با این روش معمولاً برای چند هفته طول می‌کشد و عموماً نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های خط آخر که ممکن است هزینه‌ای ده‌ها هزار دلاری داشته باشند، ارزان‌تر هستند.

اما مشکل این است که شرکت‌های داروسازی علاقه‌‌ای به این شیوه درمانی نشان نمی‌دهند، عمدتا به این خاظر که نمی‌توان برای ویروس‌ها خق انحصاری یا پتنت به دست آورد. از طرف دیگر بازده سرمایه‌گذاری بر روی این شیوه کم است.

گرچه جتذ شرکت تازه‌تاسیس در اروپا سرمایه‌گذاری بر روی فاژ درمانی را آغاز کرده‌اند، اما چرخه کارآزمایی بالینی ممکن است دست کم یک دهه به طول انجامد، بنابراین این  سرمایه‌گذاری در درازمدت و شابد با احتمال موفقیت کم - بازده خواهد داشت

اتحادیه اروپا یک کارآزمایی بالینی به نام Phagoburn را شروع کرده است تا کارایی درمان‌های بر اساس ویروس بر روی افراد دچار سوختگی شدید را آزمایش کند. نیمی از گروه ۲۰۰ نفری شرکت‌کننده با شیوه‌های معمول و نیم دیگر با فاژ درمانی معالجه می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند این شیوه جایگزین درمان آنتی‌بیوتیکی نیست، بلکه می‌تواند مکمل آن باشد.

دکتر دوبلانش نیز درباره انتشار احتمالی ویروس‌های درمانی در محیط‌ هشدار داد و گفت استفاده پزشکی از آن‌ها باید به صورت کامل نظارت‌شده باشد.

کد خبر 326773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار