شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر خارجه عربستان گفت، رئیس جمهور سوریه حامی داعش است و ما او را برکنار خواهیم کرد.

عادل الجبیر

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت:‌ شکست داعش تنها با برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت امکان پذیر است. هدف ما برکناری اسد است و این هدف را محقق خواهیم کرد.

وی مدعی شد: اسد مهمترین عامل جذب تندروها و تروریست‌ها در منطقه است و برکناری وی برای بازگرداندن ثبات به سوریه ضروری است!

الجبیر ادعا کرد: بشار اسد کسی است که با آزادی تندروها از زندان‌هایش و اجازه دادن به تروریست‌های داعش برای اجرای عملیات خود بدون جنگ با آن‌ها در تشکیل داعش نقش داشته و حتی به همکاری با تروریست‌ها پرداخته است.

وی گفت: بدون تغییر در سوریه داعش همواره وجود خواهد داشت. ما یک ائتلاف بین‌المللی و داخلی داریم و این ائتلاف در بمباران کردن داعش از بیش از 15 ماه پیش فعال بوده است اما نتوانسته‌ایم آن را شکست بدهیم. رهایی یافتن از بشار اسد فضای مناسبی را که برای فعالیت‌های داعش به وجود آمده، از بین خواهد برد.

وزیر خارجه عربستان اظهار داشت که داعش سازمان تروریستی است و بر اساس هیچ دین و اخلاق مبتنی نیست و این که گفته شده آن سازمانی اسلامی است، مغایر با واقعیت است.

الجبیر همچنین درباره حل بحران یمن ابراز خوش بینی کرد و گفت: ما برای یک یمن یکپارچه و امن تلاش می‌کنیم.

وزیر خارجه عربستان ادعا کرد که مداخله کشورش در یمن در راستای حفظ دولت مستعفی یمن است و این دخالت ما بنا بر درخواست دولت بود تا فرونپاشد.

وی مدعی شد که دولت یمن بر 75 درصد از خاک این کشور تسلط دارد و این مساله اجازه کمک رسانی به گروه‌ بزرگی از ساکنان یمن را می‌دهد.

عادل الجبیر تاکید کرد که عربستان طرحی برای تجاوز از مرزهایش ندارد و منطقه با چالش‌های بسیاری دارد که مهمترین آن تروریسم و توسعه است.

وی تاکید کرد که آینده روشنی در انتظار منطقه است اگر که از این چالش‌ها رهایی یابد.

کد خبر 324935

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha