همشهری آنلاین: فیلی‌ویزیون می‌تواند همراه با نمایش تصویر، عواطف و حواس مختلف مانند بویایی و چشایی بیننده را هم تحریک کند.

فیلی‌ویزیون

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي ديلي‌ميل، محققان انگلیسی در حال تکمیل سیستمی هستند که با شبیه سازی لمس دست بیننده، احساسات مختلف را در وی برمی انگیزاند، این سیستم قرار است در نهایت به ابداع تلویزیونی منجر شود که می‌تواند عواطف و حواس مختلفی را همچون بویایی و چشایی همزمان با مشاهده فیلم‌ها تحریک کند.

پایه و اساس ایده ساخت فیلی‌ویزیون feelyvision، یک تحقیق قبلی است که نشان می‌دهد لمس برخی مناطق دست می‌تواند احساسات و عواطف مختلفی را همچون غم، شادی و یا هیجان در فرد برانگیزاند.

محققان دانشگاه ساسکس در برایتون سرگرم کار روی یک دستگاه فرالمسی Ultrahaptic هستند که با شبیه سازی لمس دست و یا برخورد انگشتان به پوست، واکنش‌های احساسی را مانند تجربه غم در افراد ایجاد می‌کند.

کارکرد این سیستم که با استفاده از جریان‌های ناگهانی هوا نقاط مختلف دست را تحریک می‌کند؛ به این صورت است که با استفاده از بلندگوهای فراصوتی جریان‌های کوتاه و تیز هوا را تولید می‌کند و برای مثال، با انتقال این جریان‌ها به منطقه اطراف انگشت شست، انگشت اشاره و قسمت میانی کف دست بیننده، احساس هیجان ایجاد می‌کند.

این گروه همچنین سرگرم ابداع فناوری مشابهی هستند که از حواس بویایی و چشایی استفاده می‌کند تا در نهایت ابداع یک تلویزیون 9 بعدی محقق شود، تلویزیونی که از ترکیب حواس بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و پنج مزه - شیرین، شور، ترش، تلخ و ملس استفاده می‌کند.

کد خبر 324728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار