مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان موفق به کشف صدها کهکشان نزدیک‌به هم شده‌اند که کهکشان راه شیری تا به امروز مانع از دیده شدن آنها شده‌بود.

براساس گزارش ساينس الرت، اخترشناسان دانشگاه استرالياي غربي با استفاده از امواج راديويي به اعماق جرم كيهاني و غبارهاي ستاره‌اي كهكشان راه شيري نفوذ كرده و در حين انجام اين‌كار موفق به كشف صدها كهكشان نزديك شده‌اند كه تا به امروز از نظرها پنهان بوده‌اند.

کهکشان راه شیری

نزديك به 883 كهكشان، كه يك سوم آنها تا به امروز هرگز مشاهده نشده بودند،‌ با استفاده از راديو‌تلسكوپ CSIRO در استراليا رصد شدند. درحالي‌كه كهكشان‌هاي پنهان پيشين در فاصله 250 ميليون سال نوري از زمين واقع شده‌بودند، نزديكي نسبي آنها از بعد فواصل نجومي به اين معني است كه محله فضايي كهكشان راه شيري، شلوغ تر از آني است كه تا پيش از اين تصور مي‌شد.

كهكشان‌هايي كه به تازگي كشف شده‌اند، در منطقه‌اي مشهور به منطقه اجتناب واقع شده‌اند، منطقه‌اي از آسمان كه كهكشان راه شيري آن را در پس خود پنهان كرده‌است. اخترشناسان براي چندين دهه تلاش داشتند تا نقشه پراكندگي كيهاني را در اين منطقه از آسمان ترسيم كنند اما اين تلاش‌ها تا به امروز ناموفق بوده‌است اما اكنون به لطف راديو تلسكوپ پاركر، اين مشكل برطرف شده‌است.

به گفته اخترشناسان،‌ هر كهكشان به صورت متوسط حاوي 100 ميليارد ستاره‌است از اين رو يافتن صدها كهكشان جديد از ميان چنين تراكم جرمي مي‌تواند دانشمندان را به سوي دريايي از جرم هدايت كند كه تاكنون از آن بي‌اطلاع بوده‌اند. اين تراكم بالاي ماده در اين منطقه مي‌تواند به دانشمندان در درك رويداد‌هاي كيهاني كه در منطقه اجتناب رخ مي‌دهد،‌كمك كند. اين منطقه كه به جاذب بزرگ شهرت يافته‌است،‌ بخشي مرموز از فضا است كه به نظر مي‌آيد كهكشان راه شيري را درگير خود ساخته‌است.

اين ناهنجاري كه دانشمندان آن را برابر با نيروهاي گرانشي ميليون‌ها خورشيد مي‌دانند، از اولين‌باري كه در دهه 1970 كشف شد،‌ ذهن اخترشناسان را به خود درگير ساخت و اكنون اطلاعات جديد درباره كهكشان‌هاي مخفي مي‌تواند رويداد‌هايي كه در اين منطقه رخ مي‌دهد را توضيح دهد.

به گفته دانشمندان در اين منطقه چندين مجموعه از كهكشان‌ها كه خوشه يا ابرخوشه ناميده مي‌شوند،‌ وجود دارند و كهكشان راه‌شيري نيز با سرعتي برابر دو ميليون كيلومتر بر ساعت به سوي آنها حركت مي‌كند. اخترشناسان تعدادي از اين سازه‌ها را در ميان كهكشان‌هاي كشف شده مشاهده كردند و امكان مطالعه آنها مي‌تواند نيروهايي كه در پس جاذب بزرگ قرار گرفته را توضيح دهد.

کد خبر 324691

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha