همشهری آنلاین: دونالد ترامپ از داوطلبان جمهوریخواه نامزدی ریاست جمهوری آمریکا گفت، ایران پول را از آمریکا، کشوری ورشکسته با ۱۹ تریلیون (۱۹ هزار میلیارد) دلار بدهی، گرفت و برای خرید هواپیما به جای بویینگ از اروپا ایرباس خرید.

ترامپ

به گزارش ايرنا، ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان که پیش از انتخابات درون حزبی نیوهمپشایر، جمعه ( 16 بهمن) به روی آنتن رفت، از توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5 برجام انتقاد کرد و از جمله گفت: اگر قرار بود من به عنوان رئیس جمهوری آمریکا وارد مذاکرات با ایران شوم، اولین پیش شرط شروع مذاکرات را آزادی زندانیان آمریکایی در ایران تعیین کرده و در صورت عدم موافقت ایران، ضمن ترک مذاکرات تحریم‌ها علیه ایران را دوچندان می‌کردم.

وی در ادامه این سناریوی خیالی افزود: آنگاه ایران ظرف 24 ساعت با ما تماس می‌گرفت و زندانیانمان را آزاد می‌کرد.

ترامپ ادامه داد: در مرحله بعد به ایران این واقعیت را می‌گفتم که ما کشوری ورشکسته و گرفتار با بیش از 19 ترلیون دلار بدهی هستیم و توان بازپرداخت 150 میلیارد دلار را به شما نخواهیم داشت، مذاکرات لغو می‌شد و دو روز بعد آنها (ایران) تماس می‌گرفتند و ما هم 150 میلیارد دلار را حفظ کرده بودیم.

منظور ترامپ پول‌های ایران از محل فروش نفت و دیگر جاهاست که پس از تحریم‌ها بلوکه شد و پس از برجام، باید به ایران بازپس داده شوند. این پولها حدود 100 میلیارد دلار برآورد می‌شوند.

ترامپ اضافه کرد: ایران پول را از ما گرفت و چه کرد؟ 118 فروند هواپیمای ایرباس و نه بویینگ (آمریکایی) خرید. از پول‌ها را در اروپا استفاده شد، از روسیه موشک خریدند که من حتی نمی‌دانستم به ایران اجازه این کار داده شده است! این (توافقنامه) واقعا ناعادلانه و نشانه بی‌کفایتی است.

کد خبر 324166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار