همشهری آنلاین: مطالعات و کاوش‌های روشمند باستان‌شناسان در دره شمی ایذه به پدیدار شدن سازه‌های معماری سه‌گانه انجامید که احتمالا به محراب و سکوهای آیینی تعلق داشته‌اند.

Izeh

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، جعفر مهر کیان سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی دره شمی ایذه با اعلام این خبر گفت: در این فصل از کاوش 4 ترانشه ایجاد و طی کاوش در بزرگترین ترانشه 3 سکوی مکعبی شکل پدیدار شد.

او با اشاره به اینکه تمامی این سکوها ویژگی‌های خاصی دارند تصریح کرد: سکوی نخست از سنگ‌های تراشیده تشکیل شده، سکوی دوم با پیش‌آمدگی‌های تزیینی در چهارسو و سکوی سوم به دلیل قرار گرفتن در شیب اغلب سنگهایش از محل دور شده‌اند.

مهر کیان افزود: ساختار منظمی که در جهت‌های اصلی با استفاده از سنگ‌های قواره شده ساخته شده است همزمان با یورش به این نیایشگاه و فرو انداختن تندیس‌هایی همچون پیکره مرد مفرغی به وجود آمده است.

او با بیان اینکه در سازه‌های مورد کاوش گذشته به ندرت سنگ‌های اصلی مربوط به ساختار معماری پیدا شده است تصریح کرد: در این فصل از کاوش همزمان سنگ‌هایی پیدا شد که از فروپاشی حکومت الیماییان شاید در دوره ساسانی حکایت می‌کند.

به گفته وی، این برنامه که ادامه فصل سوم کاوش به شمار می‌آید در وسعتی نزدیک به 500 متر ادامه دارد.

این باستان‌شناس گفت: از آنجایی که سکوهای کشف شده همگی در یک راستا و نزدیک به زمین‌های کشاورزی کنار جاده بود با پرداخت خسارت به کشاورزان کار ادامه یافت.

وی گفت: امید است با حمایت معاونت میراث فرهنگی پوشش محوطه با سازه‌های سبک همچون داربست و شیربانی تا ساماندهی نهایی برای بازدید فراهم شود.

او با اشاره به تأکید مهندس بهشتی ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر تأسیس نخستین سایت موزه در این محوطه تاریخی افزود: کاوش‌های صورت گرفته می‌تواند به احیای میراث باستانی دوره کم شناخته پارتی کمک کند.

مهر کیان با اشاره به بازدید نشان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از محوطه گفت: بنا به قول مساعد وی قرار است در آینده نزدیک با استقرار یک کانکس و سه نگهبان کار حفاظت از محوطه به شایستگی انجام گرفته و با ساخت پارکینگ و آبریزگاه زیر ساخت‌های گردشگری آن فراهم شود.

وی ابراز امیدواری کرد با تملک زمین‌های اطراف محوطه از سوی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان کار کاوش ادامه یابد.

سومین فصل کاوش باستان‌شناسی کل چندار که مجوز آن توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است تا 15 بهمن ادامه دارد.

کد خبر 323065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار