همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: دو محقق ماهی‌شناس ایرانی با همکاری یک محقق اسپانیایی موفق به ثبت ۳ گونه ماهی از خانواده کپور ماهی‌های ایران در این استان شدند.

سه گونه جدید ماهی در خراسان شمالی شناسایی شد

به گزارش ايرنا، سید اصغر مطهری روز یکشنبه گفت: سیدحامد موسوی ثابت و صابر وطن دوست از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های گیلان و مازندران، این سه گونه ماهی داخلی را کشف و ثبت کردند.

وی افزود: یکی از این گونه‌ها که گونه اندمیک ایران است و تاکنون فقط در استان خراسان شمالی مشاهده شده با نام محیط‌بان شهید سعید پرهام نامگذاری شد.

مطهری خاطر نشان کرد: این گونه ماهی کپور در رودخانه باباامان توسط این دو محقق کشف و به پاس احترام و به افتخار محیط‌بان شهید این استان که جان ارزشمند خود را در جهت حفظ گونه‌های ارزشمند حیات وحش از دست داد، به نام علمی Alburnoides parhami ثبت شد.

وی افزود: دو گونه دیگر ماهی‌ها به نام‌های پرفسور سمیعی جراح برجسته گیلانی و پرفسور برایان کد ماهی‌شناس برجسته کانادایی نامگذاری شده است.

مطهری یادآور شد: این محققان سال گذشته با همکاری شماری از محققان دانشگاه شیراز نیز موفق به توصیف و ثبت جهانی یک گونه از خانواده سگ ماهیان جویباری به نام سگ ماهی اترک با نام علمیPoracobitis atrakensis از حوضه آبریز رودخانه اترک شدند.

نامگذاری گونه‌های جدید به نام افراد شاخص، بزرگان منطقه‌ای و قهرمانان ملی کشورها امری متداول است به طوری که در گذشته‌های دور و دوره حاضر نام برخی گونه‌های ماهیان بومی ایران به نام بزرگانی نظیر ابن سینا، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، مولوی، رئیسعلی دلواری و ... توسط محققین داخلی و خارجی نام‌گذاری شده است.

کد خبر 322814

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha