همشهری آنلاین: سازمان بهداشت جهانی با هشدار در مورد افزایش زیان‌های جهانی ناشی پدیده ال‌نینو پیش‌بینی کرد که ادامه این چرخه آب و هوایی در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰ میلیون نفر از ساکنان کشورهای روبه توسعه را با آسیب و خطرات بهداشتی جدی روبه رو خواهد کرد.

به گزارش ايرنا، ال نینو پدیده‌ای است که در اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و به علت گردش امواج میانی روی تمام نقاط زمین تاثیر می‌گذارد.

سازمان بهداشت جهاني سازمان ملل و شرکا روز جمعه با اشاره به این که چرخه آب و هوایی موسوم به ال‌ نینو هم اکنون زیان‌های سنگینی در کشورهای مختلف آفریقایی از اتیوپی تا هاییتی و گینه نو به بار آورده پیش‌بینی کردند که آسیب‌های بهداشتی ناشی از این پدیده جغرافیایی حتی با فروکش کردن بادها در سراسر سال 2016 ادامه پیدا خواهد کرد.

دکتر ریچارد برنن سرپرست مدیریت خطرهای فوری و خدمات انسان‌دوستانه سازمان بهداشت جهانی طی اطلاعیه خبری خواستار گسترش تلاش‌های مسئولین دولتی کشورهای تحت تاثیر این پدیده و افزایش آمادگی برای مقابله با تلفات و بیماری‌های ناشی از این چرخه آب و هوایی شد.

طبق آخرین گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی اثرات ناشی از این پدیده از جمله خشکسالی‌های گسترده، سیلاب‌ها، باران‌های سنگین و افزایش شدید دمای حرارت سبب بروز سوء تغذیه، بی‌غذایی، شیوع بیماری‌های مختلف، کمبود شدید آب و بروز اختلال در خدمات بهداشتی این کشورها خواهد شد.

زیان‌های بهداشتی و اقتصادی دور تازه این چرخه آب و هوایی که در سال‌های 1997 و 1998 با باران‌های سنگین و سیلاب‌های ناشی از آن موجب شیوع بیماری‌های طاعون، مالاریا و تب موسوم به "ریفت ولی" شده بود، بی‌سابقه پیش‌بینی شده است.

سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده است که کشورهای تحت تاثیر این پدیده برای تامین خدمات بهداشتی و درمانی ضروری برای مقابله با اثرات آن به کمک‌های مالی جامعه جهانی نیازمند خواهند بود.

کد خبر 322502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار