همشهری آنلاین: یک کارشناس بهداشت عمومی اثرات درمانی عسل در سرفه کودکان بالای یک سال را تشریح کرد.

اثرات درمانی عسل در سرفه کودکان بالای یک سال

به گزارش خبرگزاري تسنيم درباره اثرات درمانی عسل در سرفه کودکان اظهار داشت: سرفه یکی از علائم شایع عفونت‌های دستگاه تنفسی در کودکان است که باعث آزار کودک و خانواده به‌خصوص در شب‌ها شده و مانع از تغذیه مناسب، استراحت و خواب کودکان و خانواده می‌شود.

عسل

به‌گفته وی داروهای زیادی برای کاهش سرفه کودکان استفاده می‌شوند که هر کدام با عوارض متعددی همراه هستند. عسل از مهم‌ترین مواد قندی طبیعی است که از سال‌های قدیم اثرات درمانی آن شناخته شده و به‌عنوان محصولی سرشار از آنتی‌اکسیدان و دارای ویژگی‌های مقابله با میکروب در درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این کارشناس بهداشت عمومی اضافه کرد: تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که عسل به‌دلیل رطوبت پایین، فشار اسمزی بالا و اسیدی بودن سبب توقف رشد عوامل عفونت‌زا از جمله ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها می‌شود و اخیراً اثرات آن در سرفه کودکان نیز به اثبات رسیده است.

مطیرزاده بیان کرد: زنبورها هنگام تولید عسل آنزیمی ترشح می‌کنند به‌نام «پراکسید هیدروژن» که یک ماده آنتی‌باکتریال است و ممکن است سودمندی عسل به‌خاطر وجود این آنزیم باشد.

وی افزود: درمان سرفه و گلودرد با عسل ممکن است به‌خاطر حالت چسبناک بودن عسل باشد که سبب می‌شود به‌خوبی اثرگذار شود. محققان بر این باورند که تعامل میان فیبرهای عصبی کنترل کننده سرفه و آنهایی که مسئول انتقال حس شیرینی هستند می‌تواند یک اثر ضدسرفه ایجاد کند.

این کارشناس بهداشت عمومی عنوان کرد: همچنین عسل با تسکین بخشیدن به غشاهای مخاطی ملتهب، که عامل سرفه است, سرفه را آرام می‌کند. شربت‌های سرفه که در دوران کودکی استفاده می‌شود، نیز با نرم کردن گلو سبب کاهش سرفه می‌شوند.

مطیرزاده در این مقاله ابراز کرد: علت اینکه بلافاصله پس از خوردن یک قاشق شربت سرفه تسکین در گلو احساس می‌شود, وجود همین حالت چسبناکی در شربت است, نه خود دارو به‌تنهایی.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به یافته‌ها عسل می‌تواند داروی مفیدی برای درمان سرفه باشد، این در حالی است که عوارض جانبی داروهایی مانند دکسترومتورفان را نیز به‌دنبال ندارد، لذا عسل می‌تواند به‌عنوان یک درمان مطمئن و مؤثر جهت سرفه شبانه کودکان بالای یک سال در نظر گرفته شود.

کد خبر 319689

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha