همشهری آنلاین: مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: انباشت آلایندگی‌ها در تهران تا یکشنبه هفته آینده ادامه دارد و فردا چهارشنبه (دوم دی) به اوج می‌رسد.

انباشت آلایندگی در تهران تا یکشنبه هفته آینده ادامه دارد

به گزارش ايرنا، مجید آزادی روز سه‌شنبه گفت: به علت پایداری جوی، فردا چهارشنبه قطعا میزان آلودگی در تهران افزایش خواهد یافت و این وضعیت در روزهای پنج‌شنبه و جمعه به علت تعطیلی ثابت می‌ماند.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده سامانه‌ای جوی وارد کشور می‌شود که تا حدودی انباشت آلودگی را کاهش خواهد داد اما حجم آلودگی به حدی زیاد است که این سامانه توان این که آن را به طور کامل از بین ببرد ندارد.

وی ادامه داد: به علت پایداری جوی هر روز بر حجم آلاینده در کلان‌شهرها به ویژه تهران افزوده می‌شود، بنابر این خروج این حجم آلایندگی نیازمند یک سامانه جوی پرقدرت است.

آزادی با اشاره به این که سه عامل علت اصلی آلودگی هوا است گفت: یکی منابع آلاینده متحرک و ثابت است که امروزه بیش‌تر از توان طبیعی تهران شده است، دوم شرایط جوی و سوم ساخت و سازهای غیراصولی و جانمایی‌های غلط صنایع است.

وی تاکید کرد: ساخت ساختمان‌های بلند در شمال، منطقه 22 و کوهپایه‌های تهران موجب شده تا مسیر طبیعی جریان باد مسدود یا ضعیف شود از این رو تخلیه آلودگی نیز دچار اختلال شده است، از سوی دیگر هم که شاهد افزایش خودرو در سطح شهر هستیم از این رو این مساله موجب انباشت آلایندگی در هوا می‌شود.

آزادی ادامه داد: در این میان اگر سوخت هم غیراستاندارد باشد دیگر وضعیت بسیار وخیم خواهد شد که خوشبختانه اکنون شاهد توزیع سوخت با استاندارد یورو 4 هستیم که این مساله موجب شده تا شرایط هوا بهتر شود.

وی گفت: خروج از تهران، تعطیلی مدارس و توقف فروش طرح ترافیک راهکارهایی کوتاه‌مدت هستند در حالی که باید با کنترل منابع آلاینده اعم از خودرو، صنایع، داشتن ساخت و سازهای اصولی و مطابق با استانداردهای محیط زیستی و جانمایی صحیح صنایع و ساختمان‌های بلند مشکل را از ریشه برطرف کرد که این کار هم نیازمند همکاری تمام سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و همکاری مردم است.

حدود 10 روز متوالی است که هوای تهران در شرایط ناسالم قرار دارد و کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوا روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه را تعطیل اعلام کرد.

کد خبر 318998

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی