همشهری آنلاین: فرمانده نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: تاکنون نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران توانسته است در آب‌های آزاد، باب المندب و دریای سرخ بیش از ۳ هزار کشتی تجاری و نفتی از ۲۲ کشور جهان را اسکورت کرده و امنیت را حفظ کند.

 حبیب الله سیاری

به گزارش ایرنا، دریادار حبیب الله سیاری امروز پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، افزود: امروز نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با اقتدار کامل با هرگونه تهدیدی در آب های آزاد، خلیج فارس و دریای عمان از کیان کشور و ملت دفاع کند.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران توانسته است با موفقیت پرچم جمهوری اسلامی ایران را ا در آبهای آزاد به اهتزاز درآورد، گفت: این در حالی است که از سال 2014 دزدیهای دریایی در آب های جهان افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به عملکرد نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران درطول هشت سال دفاع مقدس یادآورشد: در طول جنگ تحمیلی نیروی دریایی با اقتدار تمام توانست پس از 67 روز از آغاز جنگ تحمیلی، نیروی دریایی دشمن بعثی را کاملا منهدم کند.

وی با بیان اینکه دلاور مردان نیروی دریایی در طول هشت سال دفاع مقدس بیش از 10 هزار کشتی نفتی و تجاری را در خلیج فارس و دریای عمان اسکورت کردند، گفت: در این مدت دشمن توانست با کمک استکبار جهانی شرق و غرب تنها به 250 کشتی موشک پرتاب کند که از این تعداد 230 کشتی توسط این نیرو نجات یافت.

وی گفت: دشمن در ایام جنگ تحیملی به دنبال ضربه زدن و انهدام بندر خارک و بندر امام بود، اما نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران با برقراری امنیت کامل و اقتدار اجازه نداد، دشمن بعثی در این زمینه ضربه ای به تجارت و اقتصاد ایران وارد کند.

فرمانده نیروی دریایی افزود: نیروی دریایی ایران در زمان جنگ تحمیلی سه بندر مهم فاو، ام القصر و بصره را به محاصره کامل درآورد و با انهدام دو پایانه البکر و الامیه دشمن بعثی را در تنگنا قرارداد و توانست با انجام عملیات های مختلف، اقتدار خود را در کمال ناباوری به جهانیان نشان دهد و طی 67 روز نیروی دریایی دشمن را کاملا منهدم کرد.

سیاری با تاکید بر استفاده از سواحل مکران و منابع دریایی دریای عمان و خلیج فارس گفت: یک سوم مرزهای کشور در شمال و جنوب دریایی است و ما باید از این ظرفیت بزرگ در توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم.

فرمانده نیروی دریایی با بیان اینکه 90 درصد حمل و نقل تجاری جهان از طریق دریا انجام می شود، گفت: متاسفانه ما تاکنون نتوانسته ایم از موقعیت ممتاز خود در استفاده از آبهای آزاد استفاده کنیم، در حالی که مهم ترین سواحل جهان را در اختیار داریم.

وی با تاکید بر توسعه دریا محور کشور اظهار داشت: بدون شک با توجه به اقتدار و امنیتی که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در این منطقه به وجود آورده است با اتصال کشورهای آسیای میانه به آب های آزاد، می توانیم جایگاه ایران را در ترانزیت منطقه ای ارتقا دهیم.

سیاری یادآورشد: خوشبختانه توسعه سواحل مکران طی چند سال اخیر مورد توجه جدی دولت قرار گرفته است و امیدواریم در طول برنامه ششم توسعه شاهد پیشرفت و آبادانی این سواحل در جنوب کشور باشیم.

وی در پایان با اشاره به هفتم آذر روز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران این روز را به تمامی دلاور مردان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت و افزود: هم اکنون نیروی دریایی در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

کد خبر 315255

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha