همشهری آنلاین: دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی رتبه ایران در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را ۱۱۶ جهانی و از نظر شاخص سرمایه انسانی در این حوزه، رتبه ۸۰ از میان ۱۲۴ کشور اعلام کرد.

فناوری اطلاعات

مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی اعلام كرد: دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری نوین این مرکز، چالش ها و راهکارهای توسعه سرمایه انسانی در بخش فناوری اطلاعات کشور را مورد بررسی قرارداد.

طبق بررسی صورت گرفته توسط این مرکز آخرین نتایج نشان می دهند رتبه ایران در شاخص سرمایه انسانی 80 از میان 124 کشور و نیز در شاخص استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال های اخیر 116 جهان است و در شاخص مهارت ها در رتبه 68 قرار دارد.

دفتر مطالعات و فناوری نوین مرکز پژوهش ها در این بررسی اعلام کرد: امروزه جوامع در تاثیر رشد سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار گرفته اند و این تاثیر تا اندازه ای است که اگر جامعه و سازمانی در برنامه ریزی های خود آن را پیش بینی نکند امکان بقا در عصر اطلاعاتی و دانشی امروز را نخواهد داشت.

در ادامه آمده است: انسان خود به وجود آورنده این فناوری هاست و خود باید توانایی و مهارت استفاده موثر و کارا از آن را بیابد؛ از این رو منابع انسانی در جامعه امروز به عنوان یک سرمایه مهم برای پیشرفت جامعه و سازمان مطرح می شود.

در بررسی دفتر مطالعات و فنآوری نوین مرکز پژوهشها تاکید شده: این واقعیت بیان می کند که اگر در کشور از نیروی توانمند و با مهارت در فاوا بهره نبریم، فرصت های بیشماری را از دست خواهیم داد و راه را برای پیشی گرفتن دیگر کشورهای منطقه و جهان باز خواهیم کرد و از چشم انداز خود که ایران را در جایگاه نخست منطقه و «برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی» دیده، دور خواهیم شد.

دفتر مطالعات فنآوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس با تاکید براینکه برنامه ریزی برای توجه به انسان به عنوان یک سرمایه مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از اولویت های مهم برای توسعه کشور به شمار می آید تصریح داشته: البته پیش از آن باید چالش های توسعه سرمایه انسانی در فناوری اطلاعات و ارتباطات را شناخت تا مسیر را برای برنامه ریزی و پیشرفت هموار کرد.

در این راستا این مرکز در این گزارش با مروری بر کلیات و مفاهیم موضوع سرمایه انسانی به بررسی وضعیت سرمایه انسانی حوزه فناروی اطلاعات و ارتباطات کشور پرداخته است و پس از آن با استفاده از دو تکنیک «مصاحبه و تحلیل تم» و «گروه بحث» به شناسایی چالش های توسعه سرمایه انسانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته و راهکارهایی برای رفع این چالش ها ارائه شده است.

فنآوری اطلاعات و ارتباطات عبارتی کلی در برگیرندهٔ تمام فناوری های پیشرفتهٔ نحوهٔ ارتباط و انتقال داده ها در سامانه های ارتباطی است. این سامانه می تواند یک شبکهٔ مخابراتی، چندین کامپیوتر مرتبط با هم و متصل به شبکهٔ مخابراتی، اینترنت و همچنین برنامه های استفاده شده در آنها باشد.

کد خبر 314214

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار