همشهری آنلاین: اخیرا گروهی از پژوهشگران به بررسی جهت تابش خورشید و تاثیر آن بر روند شکار کوسه‌ها پرداختند.

تاثیر نور خورشید بر شیوه شکار کوسه‌های سفید

به گزارش مهر، یکی از باورهای قدیمی در مورد کوسه‌ها این است که این موجودات در هنگام طلوع و یا غروب آفتاب به موجودات مختلف حمله می‌کنند. اما پژوهشگران دانشگاه فلیندر استرالیا به این نتیجه رسیدند که کوسه‌های سفید از زاویه‌ای که نور خورشید می‌تابد به شکار خود حمله‌ور می‌شوند.

این دانشمندان ۳۰ کیلومتر در آب‌های جنوبی استرالیا جلو رفتند و به منطقه‌ای که محل شکار کوسه‌های سفید بود رسیدند. آنها برای جلب توجه کوسه‌ها، مقداری روغن ماهی و نیز تکه‌های ماهی را در آب ریختند. سپس مقداری ماهی را در آب انداختند و منتظر حضور کوسه‌ها شدند.

در این مطالعه در مجموع ۴۴ کوسه سفید یک هزار بار به این ماهی‌ها نزدیک شدند و ۳۷ بار نیز حمله به شکل واقعی صورت گرفت. بررسی جهت حملات صورت گرفته نشان می‌داد که این حملات از جهت تابش خورشید روی می‌داد. در واقع در هنگام صبح این حملات از سمت شرق و در غروب نیز از جانب غرب بود.

وقتی خورشید پشت ابرها پنهان می‌شد، هیچ رابطه‌ای بین موقعیت خورشید و زاویه شکار وجود نداشت. این امر نیز نشان می‌داد که کوسه‌ها به شکلی آگاهانه از زاویه تابش خورشید به نفع خود استفاده می‌کنند.

این رفتار کوسه‌های سفید ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. برای نمونه حرکت از سمت تابش خورشید موجب دید بهتر کوسه‌ها از شکار می‌شود. همچنین، شکار مورد نظر به خاطر بازتاب نور خورشید در آب، قادر به مشاهده سمت تابش خورشید نیست و در نتیجه کار کوسه ساده‌تر می‌شود.

کد خبر 314006

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha