همشهری آنلاین: رئیس قوه قضائیه با پاسخ به مجموعه‌ای از اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره مطبوعات و انتخابات و اینکه «از طریق برخی روزنامه‌ها می‌توان فهمید فردا چه کسی دستگیر می‌شود» آنها را نادرست، توهین و افترا خواند و گفت؛ چرا حرف‌های خلاف واقع می‌زنیم.

پرتال قوه قضائيه نوشت: آیت‌ الله آملی لاریجانی در جلسه دوشنبه (18 آبان) مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت امام سجاد(ع) به برپایی نمایشگاه مطبوعات اشاره کرد و با تاکید بر نقش اساسی و بی‌بدیل رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی شفاف، ارتقا سطح آگاهی های عمومی و ترویج اخلاق حسنه در جامعه گفت: همواره از مطبوعات و رسانه‌ها خواسته‌ایم که با توجه به نقش مهمی که دارند به قوه قضاییه کمک کنند و البته با توجه به این نقش حساس باید از هر جهتی مورد حمایت قرار گیرند تا بتوانند نقش خود را در پیشگیری از انواع مفاسد ایفا کنند.

  • رعایت اخلاق نقد و موازین قانونی از سوی مطبوعات

وی تاکید کرد: به قضات محترم نیز همواره یادآور شده‌ایم که در رسیدگی‌های خود به پرونده‌های مطبوعاتی، به نقش و جایگاه اطلاع‌رسانی، بازدارندگی و آگاهی‌بخشی مطبوعات توجه داشته باشند.

وی با یادآوری این‌که «ایفای نقش و رسالت مطبوعاتی باید «همراه با اخلاق نقد و موازین اخلاقی و قانونی» صورت گیرد» افزود: نمی‌توان به بهانه و ادعای نقد توهین کرد و یا افترا بست و کارهای خلاف امنیت کشور انجام داد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: متأسفانه بعضی رسانه‌ها به تشویش افکار عمومی دامن می‌زنند و بر این اساس دستگاه قضایی موظف است در عین حمایت از مطبوعات، از بروز جرایم پیشگیری کند و قابل قبول نیست که رسانه‌ها به جای ایفای نقش آگاهی‌بخشی و ارتقای سطح جامعه و ترویج اخلاقیات با گرفتن پول و برخلاف امنیت کشور برای اجانب کار کنند.

وی گفت: در سالیان گذشته بحثی درباره مصونیت نمایندگان مجلس مطرح شد که به موجب آن برخی معتقد بودند نمایندگان اگر مطالبی خلاف واقع عنوان کردند که مصداق توهین و افترا بود؛ مصون هستند که البته شورای نگهبان به صراحت آن را رد کرد.

وی تاکید کرد: به طریق اولی این موضوع درباره مطبوعات هم صدق می‌کند؛ البته تشخیص این مسائل با قاضی است؛ بنابراین کسانی که خارج از رسیدگی به پرونده هستند حق ورود ندارند.

  • آگاهی به قانون شرط اعمال شدیدترین مجازات

آملی‌لاریجانی با تاکید بر این‌که «دستگاه قضایی با صلابت و اقتدار به انجام وظایف خود می‌پردازد و هیچ‌گونه ضعف و خوفی از فشارها به خود راه نمی‌دهد» خطاب به قضات گفت: بسیاری از اهالی مطبوعات و رسانه‌ها ممکن است نسبت به قانون و عبور از خطوط قرمز آگاهی نداشته باشند و بی‌توجهی کنند؛ بنابراین به قضات محترم توصیه مکرر کرده‌ایم که شدیدترین مجازات‌ها را برای کسانی که بدون آگاهی به قانون از خطوط قرمز عبور کرده‌اند اعمال نکنند و با این ملاحظه، در مجازات‌های مقرر تخفیف لازم را بدهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به «هجمه‌های صورت گرفته علیه قوه قضاییه در آستانه برگزاری انتخابات» و با تاکید بر این‌که «روند دستگاه قضایی رعایت قانون و مصالح کشور براساس نص قانون اساسی است» افزود: این‌گونه فشارها و هجمه‌ها در مباحثی مانند حقوق بشر نباید تاثیری در کار ما بگذارد که البته نمی‌گذارد و صحبت ما با مطبوعات و مسئولان کشور این است که به قوه قضاییه که رکن نظام است کمک کنند و بدانند که بخش قابل توجهی از امنیت کشور به خاطر صلابت و اقتدار قوه قضاییه در کنار سایر ارکان است.

  • پرهیز از اختلاف افکنی

وی سپس به سخنان دیروز رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات اشاره کرد و گفت: تا به امروز از هرگونه سخنان تنش‌آفرین و اختلاف‌انگیز که به نفع و مصلحت کشور و حفظ همدلی، اخوت و همکاری نیست؛ اجتناب کرده‌ام و از این پس نیز همین‌گونه خواهد بود منتها از این جهت که رئیس‌جمهور محترم گفتند باب نقد در کشور باز است و به «النصیحته لائمه المسلمین» تمسک جستند و این‌که حتی به حاکم مسلمین هم می‌توان نقد کرد؛ بنابراین طبعا به مقامات پایین‌تر هم می‌توان نقد کرد؛ چند نکته را از باب نصح مطرح می‌کنم.

آملی لاریجانی با تصریح بر این‌که «نباید نسبت به قوه قضاییه جفا کرد» افزود: همه می‌دانند که همواره از دولت حمایت کرده‌ام؛ بعد از این هم حمایت خواهم کرد؛ چراکه معتقدم باید با همدلی حرکت کنیم، مردم از ما حل مشکلات را می‌خواهند نه این‌که هر روز حاشیه‌ای ایجاد کنیم و مشکلی بر مشکلات بیفزاییم.

وی تاکید کرد: رئیس‌جمهور محترم دو سه عبارت را به کار بردند از جمله این‌که قوه قضاییه باید مأمن جامعه باشد و اگر نمک سالم باشد، هر چیزی اشکال داشته باشد می‌توان جلوی آن را گرفت اما اگر نمک فاسد شود کار بسیار سخت می‌شود، باید پرسید مقصود از این جملات شرطی چیست آن هم در حالی که این جملات در مورد قوه مجریه هم کاربرد دارد و می‌توان گفت اگر قوه مجریه فاسد شود، اگر دولت فاسد شود و اگر رئیس جمهور فاسد شود کار سخت می‌شود.

وی اظهار کرد: اگر مقصود این است که القا کنیم قوه قضاییه این طور شده است که افترا است و اگر غیر از آن باشد اهانت است؛ چرا باید دستگاهی را که مشغول خدمت به مردم است و با وجود تنگناهای شدید و مشکلات متعدد بودجه و امکانات، در طول سال 15 میلیون پرونده را رسیدگی می‌کند مورد عتاب و خطاب وهن آمیز قرار دهیم و مستمسکی برای بدخواهان.

رئیس قوه قضاییه این بخش از سخنان رئیس‌جمهور را که «از طریق برخی روزنامه‌ها می‌توان فهمید که فردا چه کسی دستگیر می‌شود» نادرست و خلاف واقع و توهین به دستگاه قضایی دانست و گفت: چرا با سخنانی که به قول طلبه‌ها از سنخ تناقض صدر و ذیل است به حرف‌های خلاف واقع دامن می‌زنیم و این طور القا می‌کنیم که روزنامه خاصی طوری بر قوه قضاییه سیطره دارد که امروز می‌گوید و فردا فردی دستگیر می‌شود، اینها سخنان خلافی است که هیچ‌گاه انتظار بیان آن را از مسئولین مطلع نظام نداریم. البته ممکن است روزنامه‌ای تخلف کند و از اطلاعات خود به نحو نادرست استفاده کند، این ربطی به دستگاه قضایی ندارد.

  • تحمل نقد مخالفان برجام

وی در ادامه به موضوع برجام و برخی نقدهای افراطی و در کنار آن تحمل نکردن برخی نقدهای سازنده و درست اشاره کرد و گفت: واقعا برخی منتقدان برجام بی‌انصافی کردند و حرف‌های بسیار افراطی و خلاف واقع زدند که حتی به نظر بنده برخی از آن‌ها جرم بود و گمان ندارم این‌ها عده چندانی باشند و در مقابل این گروه منتقدان عاقل، متدین و اهل فنی قرار دارند که به جای جای این تفاهم منتقد هستند.

بنده در طول مدت مذاکرات، همواره از تیم مذاکره کننده و دولت محترم حمایت کردم و اکنون هم چنین است. تیم مذاکره کننده افراد متدینی بوده‌اند، با تلاش شبانه روزی کاری را به جلو برده اند که آسان نبود و لذا حاصل کار آنان سزاوار هر گونه تقدیر و تشکر است. تفاهم برجام، کاری عاقلانه و تدبیری معقول بود. اما دلیلی وجود ندارد که این مسئله ملازمه‌ای با افتخار ملی بودن داشته باشد. لااقل برای بنده روشن نیست که آیا واقعا نتایج برجام افتخار آمیز است ما در این تفاهم چیزهای بسیاری داده‌ایم و چیزهای بسیاری هم تحصیل کرده‌ایم در مجموع به نظر می رسد تفاهم قابل قبولی است. اما با وجود امتیازات بسیاری که داده‌ایم، چه افتخاری وجود دارد؟

وی با اشاره به این‌که «در مسئله برجام با توجه به مجموعه مقدورات و شرایط، کاری عقلانی صورت گرفت که اشکالی هم ندارد و ما امتیازاتی دادیم و امتیازاتی هم گرفتیم» تصریح کرد: مسئله اساسی این است که اختلاف نظر بر سر این مسائل طبیعی است و نباید با لحنی سخن گفته شود که مخالفین، جریانی برخلاف مردم هستند و برخلاف مردم سخن می‌گویند.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: امیدوارم حرف‌های مطرح شده درباره امید واعتدال را همچنان دنبال کنید نه اینکه کسانی را که حق مدارانه دفاع و نقد می‌کنند زیر سوال ببریم.

  • جلوگیری از ورود افراد مشکوک الاعتبار به مجلس

رئیس قوه قضاییه در پایان سخنان خود به موضوع انتخابات و وظایف دستگاه‌های مختلف از جمله قوه قضاییه در این خصوص اشاره کرد و با اعلام این‌که «دستگاه قضایی بر حسب وظایف، کمیته‌هایی را برای انجام وظایف مربوطه در انتخابات تشکیل داده و می‌دهد» گفت: این سخن که گفته شده است «همه باید بتوانند افراد موردنظر خود را در لیست‌های انتخاباتی ببینند» سخن مقبولی نیست.

وی تاکید کرد: هر کشوری ضابطه و قانون خود را دارد و باید دید براساس آن قوانین و ضوابط افراد شرایط لازم را دارند یا خیر و این شدنی نیست که افراد غیر واجد صلاحیت یا مشکوک الصلاحیت وارد صحنه انتخابات شوند و شورای محترم نگهبان هم تایید کند و ما نیز نباید در مسیر انتخابات سخنانی مطرح کنیم که توقعات غیرقانونی را بالا ببرد و موجب شود که برخی‌ها بگویند آنقدر کاندیدا معرفی می‌کنیم که شورای نگهبان نتواند در مقابل آن بایستد.

وی با اشاره به این‌که «اتفاقا شورای نگهبان باید قاطعانه بایستد و هر کسی که شرایطش را ندارد رد کند» گفت: شورای نگهبان قطعا در راه انجام وظایف قانونی و شرعی خود خواهد ایستاد و فرقی نمی‌کند که چه اندازه غیر واجد صلاحیت باشند: چه دو هزار نفر و چه ده هزار نفر طبیعی است که اگر واجد شرایط نباشند رد می‌شوند تا افرادی نتوانند مهندسی کنند و بگویند اینقدر آدم می‌فرستیم که شورای نگهبان جرات نداشته باشد آنها را رد کند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور افزود: البته روشن است در این راه باید حقوق مردم و کاندیداهای واجد شرایط رعایت شود.

در جلسه مسئولان عالی قضایی مسئولان هیئت‌های اعزامی به شهرستان‌های استان مازندران گزارش‌های مبسوط خود را ارائه کردند و جمع بندی سفر هیئت عالی قضایی به استان مازندران صورت گرفت.

کد خبر 313246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار