همشهری آنلاین: آثار معماری شناسایی شده درکاوش محوطه سرچم روستای روآر شهرستان سروآباد نشان از یک محوطه با قدمت بیش از چندهزار سال متعلق به اواخر دوره آهن و تاریخی دارد.

Historical site

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، امیرساعد موچشی سرپرست هیات باستان‌شناسی محوطه سرچم گفت: دراین فصل کاوش تعدادی از محوطه‌ها برای کاوش انتخاب شدند که محوطه سرچم روستای روآر یکی از آنها است.

ساعد موچشی افزود: آثارمعماری شناسایی شده در کاوش این محوطه مانند معماری رایج در روستاهای کنونی اورامان سنگ‌چین است و شواهدی مانند ماله‌های سنگی نیز بر این تشابه دلالت دارد.

این باستان‌شناس با اشاره به شناسایی سفال‌های نخودی، نارنجی و خاکستری عصر آهن همراه با اثار معماری سنگ‌چین گفت: تعدادی مهره، سنگ ساب، قطعاتی از ابزارهای آهنی، فنجان نماها (هاون سنگی) و ابزار سنگی از دیگر یافته‌های این کاوش است.

ساعد موچشی درگفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وجود چنین محوطه‌های کهنی در منطقه اورامان را حائز اهمیت دانست و افزود: براساس بررسی‌های انجام شده در منطقه بقایای محوطه‌های استقراری به دلیل فرسایش طبیعی و استفاده از معماری سنگ‌چین تاحدودی از بین رفته و لایه‌های باستانی معمولا متعلق به دوره های اخیر اسلامی است.

وی در ادامه تصریح کرد که وجود چنین محوطه‌ای با قدمت بیش از چند هزار سال که متعلق به اواخر دوره آهن و تاریخی است اهمیت این کشفیات را دوچندان کرده است.

به گفته این باستان‌شناس علاوه بر کاوش میدانی مطالعات قوم باستان‌شناسی نیز در روستای روآر شروع شده که اطلاعات بدست آمده می‌تواند کارشناسان را در درک بهتر یافته‌های باستان‌شناسی منطقه یاری کند.

این محوطه و چند مکان دیگر در بررسی‌های باستان‌شناختی شهرستان سروآباد با مدیریت فریدون بیگلری در اواخرسال 93 و اوایل 94 شناسایی شدند که تعدادی از آنها در فصل اول کاوشها در بهار امسال کاوش شدند.

کاوش نجات‌بخشی در محوطه سرچم روستای روآر شهرستان سروآباد استان کردستان با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

کد خبر 313165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =