همشهری آنلاین: بحران آبی و خشکسالی شرایط کشور را به سمت‌ و‌ سویی برده است که کاهش باران نسبت به سال گذشته می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد

Rainfall

و با توجه‌ به‌ اینکه امسال میزان بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۳ درصد کاهش یافته است باید انتظار داشت که تمام سازمان‌ها، دستگاه‌های حکومتی و مردم به این موضوع آگاه‌تر باشند.

به‌ گزارش ایسنا، این میزان کاهش بارندگی درحالی‌است که میزان بارش‌ها در مدت مشابه سال آبی گذشته 15 میلی‌متر ثبت شده و حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 94) تا پایان مهرماه به 10 میلی‌متر رسیده است.

از سوی دیگر بارش‌ها در دوره درازمدت 43 ساله در همین زمان 7 میلی‌متر ثبت شده که بر این اساس میزان بارش‌ها در ماه اول سال آبی جاری 43 درصد نسبت به متوسط درازمدت افزایش داشته است.

در این مدت، بیشترین میزان بارش در حوضه‌های آبریز اصلی در حوضه آبریز دریای خزر با 23 میلی‌متر بارش در یک هفته گزارش شده است، حوضه آبریز مرزی شرق نیز 11 میلی‌متر بارش داشته است و میزان بارش در حوضه قره‌قوم در هفته گذشته 10 میلی‌متر بوده است.

در حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه و فلات مرکزی نیز 2 میلی‌متر و در حوضه خلیج فارس و دریای عمان یک میلی‌متر بارش گزارش شده است.

بیشترین افزایش بارندگی تا پایان هفته گذشته در مقایسه با دوره درازمدت در ایستگاه شهر ایلام با 99 برابر افزایش بارش بوده و ایستگاه احمدآباد ساوه در استان مرکزی با 100 درصد کاهش کمترین میزان بارندگی درمقایسه با دوره درازمدت را داشته است.

کد خبر 311570

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha