همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی از معرفی جزیره شیدور به عنوان یکی از مناطق مهم زیستگاه لاک‌پشت‌های دریایی برای ثبت بین‌‌المللی خبر داد.

معرفی جزیره شیدور ایران برای ثبت جهانی به عنوان زیستگاه لاک‌پشت‌های دریایی

به گزارش ایرنا، اصغر مبارکی با اشاره به پیشنهاد و دستور کار دبیرخانه یادداشت تفاهم‌نامه حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا (IOSEA) در سپتامبر 2014 برای ایجاد شبکه مناطق مهم لاک‌پشت دریایی در سطح جهان گفت: جزیره شیدور در ایران به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم لاک‌پشت دریایی معرفی شد.

مبارکی با اشاره به طولانی بودن دوره ارسال اطلاعات کامل جزیره شیدور، افزود: تمام مشخصات گونه‌های جانوری و گیاهی، تهدیدات زیستگاه و سوابق 15 سال فعالیت در جزیره شیدور برای دبیرخانه یادداشت تفاهم‌نامه حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا ارسال شده است.

وی به نبود حضور نماینده ایران در جلسه نشست این یادداشت تفاهم‌نامه اشاره کرد و گفت: پروپزال مرتبط برای معرفی جزیره به عنوان یکی از مناطق مهم زیستگاه لاک‌پشت دریایی در سطح جهان مورد پذیرش کمیته داوری قرار گرفت و اکنون اطلاعات این منطقه در سایت تفاهم نامه (MOU IOSEA) قرار گرفته است.

مبارکی تصریح کرد: با معرفی این منطقه به عنوان یک زیستگاه مهم جهانی برای حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی فرصت استفاده از منابع، افزایش آگاهی عمومی، محلی و بین‌المللی در خصوص مناطق مهم لاک پشت دریایی، کاهش فعالیت‌هایی که احیانا تاثیر منفی بر زیستگاه لاک‌پشت دریایی داشته باشد، افزایش ارتباط بین مناطق حفاظت شده میسر می‌شود.

به گفته وی این جزیره به دلیل وجود لاک‌پشت دریایی و پرندگان در سطح جهان شناخته شده است و ارزش حفاظتی بالایی دارد.

مبارکی یادآور شد: دبیرخانه یادداشت تفاهم‌نامه حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا تحت نظر کنوانسیون گونه‌های مهاجر (CMS) فعالیت می‌کند.

جزیره شیدور از توده‌های مرجانی تشکیل شده است که مرتفع‌ترین مکان آن هشت متر ارتفاع دارد و در اثر پدیده جزر و مد چندین متر از امتداد ساحل جزیره را آب فرا می‌گیرد.

ناحیه همواری که از مرکز جزیره می‌گذرد دارای پوشش گیاهی نواحی خشک دشتی است که گونه غالب آن اترپیلکس است که یک بوته‌زار متراکم غیر قابل نفوذی را با ارتفاع 60 سانتی‌متر ایجاد کرده است، سواحل آرام و امن جزیره مکان مناسبی برای تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها و پرستوهای دریایی است.

جزیره شیدور مهم‌ترین زیستگاه جوجه‌آوری برای پرستوی دریایی در ایران محسوب می‌شود، این جزیره زیستگاه مناسبی برای جوجه‌آوری پرستوهای دریایی از انواع سفید، کاکلی کوچک، پشتادودی و کاکلی است.

تاکنون در این جزیره، 10 گونه پرنده شناسایی شده که به جز چکاوک کاکلی وسسک دم دراز، بقیه مهاجر هستند و این جزیره همچنین یک زیستگاه مهم برای تخم‌ریزی لاک‌پشت‌های دریای همانند لاک پشت منقار عقابی و لاک پشت سبز محسوب می‌شود.

از جانوران دیگر این جزیره می‌توان به مارهای سمی از تیره viperidae و مارمولک اشاره کرد و بیش‌ترین پوشش گیاهی بخش‌های مرکزی جزیره را به طور عمده Atriplex sp, sedela vermiculata، آتریپلکس تشکیل می‌دهند.

سایر گیاهان این جزیره عبارتند از چمن شورپا گربه‌ای، گل جالیزی، نوک لک لکی، نوعی ارمک، آفتاب پرست ساحلی، زیروک، بارهنگ، چوج (درخت مسواک)، لف پیر (پیرگیاه) و گل ماهور شرقی.

این جزیره تحت عنوان پناهگاه حیات وحش شیدور حفاظت می‌شود همچنین به عنوان یک زیستگاه مهم برای پرندگان توسط سازمان بین‌المللی حیات پرندگان شناخته شده و به عنوان یکی از تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی درسال 1378 توسط کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

کد خبر 311054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار