همشهری آنلاین: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: سردار همدانی مشغول شناسایی منطقه‌ای در حلب بود که بتواند قدرت مشاوره‌ای خود را به درستی ارائه کند که همان جا در صحنه شناسایی و در خودرویی به شهادت رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر دریابان علی شمخانی پس از پایان سیزدهمین یادواره شهدای بسیج مسجد امام حسین(ع) در جمع خبرنگاران به سوابق سردار رشید اسلام شهید همدانی در دوران دفاع مقدس و به ویژه ساماندهی یگان رزمی استان همدان اشاره کرد و افزود: این شهید بزرگوار پس از پایان دوران دفاع مقدس هیچ گاه از کسوت سپاهی گری و نظامی گری در دفاع از انقلاب خارج نشد و مدتها بود که مسئولیت مستشاری در بخشی از سوریه و در حلب را به عهده داشت.

وی گفت: با توجه به تحولات سه هفته گذشته در منطقه عمومی شامات و با توجه به حضور روسیه، فعال شدن ارتش سوریه و از دست رفتن روحیه تکفیری ها، این شهید بزرگوار مشغول شناسایی منطقه ای بود که بتواند قدرت مشاوره ای خود را به درستی ارائه کند.

 شمخانی افزود: این حادثه به دلیل شناخت لحظه ای او صورت گرفت چون آدم ناشناسی بود و با سه نفر همراه بود که وی در حادثه ای خودرویی و در صحنه شناسایی به شهادت رسید.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه انتشار خبر دروغ فرود موشک‌های روسیه در خاک ایران به چه انگیزه ای صورت گرفته است؟ افزود: اینها همه به سبب تغییر صحنه سوریه و افزایش شتاب مقاومت در سوریه است.

شمخانی گفت: کسانی که مراسم عروسی را به عنوان پادگان و بیمارستان را به عنوان محل تجمع بمباران می کنند به جای فرافکنی و این گونه اظهار نظرها پاسخگوی رفتار خود باشند.

 وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برآورد شما از تحولات سوریه به ویژه پس از ورود روسیه چیست؟ افزود: سه سال پیش قرار بود که حکومت مردمی بشار اسد را به سقوط بکشانند که در نیل به این هدف موفق نشدند؛ یک سال و نیم پیش هم در کنفرانس ژنو بیان کردند که باید در سوریه دولتی انتقالی بدون بشار اسد شکل بگیرد اما امروز قبول کردند که بشار اسد در دولت وحدت ملی مشارکت کند.

 شمخانی گفت: چشم انداز آینده سوریه، استمرار این عقب نشینی هاست، تا زمانی که مردم سوریه تعیین تکلیف کنند که چه کسی بر آنها حاکم باشد، نه فشار دلار و ریال عربستان.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سرنوشت حدود 70 نفر از مفقودان حادثه منا چیست؟ افزود: ما اطلاعات دقیقی نداریم و اینها جزو مفقودان هستند و جمهوری اسلامی ایران به شدت به دنبال روشن کردن تکلیف این عزیزان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران اگر از ارزش‌ها و باورهای خود در لبنان، سوریه و عراق دفاع نکند باید در تهران دفاع کند.

امیر دریابان علی شمخانی با اشاره به تأثیرات انقلاب اسلامی ایران بر منطقه و جهان، افزود: مردم ایران با انقلابشان همه معادلات جهانی را به هم زدند.

 وی با تبریک و تسلیت شهادت سردار رشید اسلام حسین همدانی گفت: فرهنگی که برای محرم و عاشورا لحظه شماری و هیهات منا الذله را تبدیل به قدرت می کند نفوذ ناپذیر است.

شمخانی افزود: برخی به دروغ این گونه ترسیم می کنند که ایران پس از برجام، مسیر همراهی با غرب و استکبار را دنبال خواهد کرد که این کاملاً دروغ است و یکی از پایه های امنیت ملی ایران؛ آموزه های دینی اش محسوب می شود.

 وی ادامه داد: مگر ایران می تواند از ارزش های خود دست بردارد؟ حتی اگر حاکمیت هم دست بکشد ملت ایران دست نخواهد کشید.

شمخانی با اشاره به اینکه آموزه های دینی و عشق به امام حسین(ع) و حضرت ابالفضل(ع) در ملت ما رسوخ پیدا کرده است، گفت: در این 37 سالی که از پیروزی انقلابمان می گذرد هر جا وحدت و انسجام داشتیم سربلند بیرون آمدیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از فلسطین، عراق آزاد شده از دست استبداد، لبنان، سوریه و یمن دست نمی کشد، افزود: غربی ها ایران هراسی را مطرح کرده اند چرا که نفوذ معنوی ما در منطقه و جهان همه موقعیت های آنان را به خطر انداخته است.

 وی در بخش دیگری از سخنانش به بی کفایتی و بی لیاقتی آل سعود در قبل، حین و پس از وقوع حادثه منا اشاره کرد و گفت: نهیب مقام معظم رهبری در این خصوص به ابن سعد دوران موجب شد که مجروحان ما هر چه زودتر به کشور بازگردند و پیکرهای مطهر جان باختگانمان نیز در حال بازگشت به کشورمان هستند و امیدواریم سرنوشت حدود 70 جان باخته دیگرمان نیز به زودی مشخص شود.

شمخانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ایران، امروز مرکز ثبات و مقتدرترین و مستقل ترین کشور منطقه است، افزود: به هیچ وجه اجازه نمی دهیم تروریست ها از اطراف کشورمان بتوانند ورود پیدا کنند.

وی گفت: امروز با تکیه بر رهنمودهای مقام معظم رهبری و راه شهدا همچنان ایران اسلامی به عنوان دژ تسخیرناپذیر باقی خواهد ماند.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: مشکلات ما اقتصادی و معیشتی است و باید با اقدام ظالمانه تحریم و فساد مبارزه کنیم.

 شمخانی گفت: به طور قطع جمهوری اسلامی ایران در سال آینده در مقوله حفظ قدرت بازدارندگی قوی تر از امسال و همچنین دشمنان ما در سال آینده ناکامتر از امسال خواهند بود.

کد خبر 309945

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha