همشهری آنلاین: گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهادحریم اغلان تپه شهرستان ساوجبلاغ با قدمت ۶۰۰۰ سال و همچنین جلوگیری ازتخریب بیشتر آن شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری یداله حیدری باباکمال سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: از شمال این تپه جاده آسفالته آغچه حصار - اغلان تپه می‌گذرد.

به گفته او خانه های مسکونی سمت شمال ،شمال غرب و شمال شرق و زمین های کشاورزی سمت جنوب و غرب تپه آسیب زیادی را به عرصه و حریم تپه وارد آورده است.

حیدری باباکمال گفت :باتوجه به آنچه گفته شد تعیین عرصه و حریم تپه اغلان تپه آغچه حصار برای جلوگیری از تخریب و حفظ تپه از آسیب های موجود لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

او با اشاره به شروع گمانه زنی از سمت جنوب تپه تاکید کرد: این تپه از فرهنگ سفال خاکستری هزاره اول پیش از میلاد برخوردار است که با فرهنگ هزاره اول خوروین و تپه حصار دامغان قابل مقایسه است.

این باستان شناس همچنین از مشاهده سفالهای هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد بر روی این تپه باستانی خبر داد.

او اهداف دیگر این گمانه زنی را مشخص کردن گستردگی این اثر تاریخی در ادوار گذشته و ارایه برنامه های باستان شناسی آتی اعلام کرد.

حیدری باباکمال گفت: به همین منظور گمانه‌زنی به ابعاد 1.5 در 1 متر و با درنظر داشتن اصول سیستماتیک کاوش در تپه ایجاد شد که پس از انجام گمانه‌زنی و براساس نتایج حاصله خط عرصه تعیین خواهد شد.

این باستانشناس در گفت وگو با سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در رابطه با روش کاوش گفت: ابتدا و پیش از ایجاد گمانه‌ها با تهیه عکس هوایی و بررسی وضعیت توپوگرافی تپه مطالعه شد و سپس با درنظر گرفتن جوانب تپه، موقعیت و شواهد بصری عرصه ظاهری تپه گمانه‌ها در خارج ازعرصه با فاصله متناسب 5 تا 10 متر ازعرصه ظاهری و حریم درجه 1 تپه و با فاصله طولی حدود 30 متر از یکدیگر انتخاب شده است.

گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم اغلان تپه که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از نیمه شهریور شروع شده است تانیمه مهر ماه سالجاری ادامه دارد.

گفتنی است اغلان تپه در یکی از روستاهای دهستان رامجین از بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد که به شماره 10834 به ثبت ملی رسیده است.

کد خبر 308717

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha