مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: در پی گودبرداریهای شهرداری قزوین به منظور ساخت پارکینگ طبقاتی در فضای کنار سرای سعدالسلطنه کاوش اضطراری در محدوده گاراژ سعدالسلطنه با توجه به ضرورت آغاز و نهایتا پروژه شهرداری متوقف شد.

Architecture

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،کاظم عرب سرپرست هیأت کاوش سرای سعد السلطنه این مطلب را در جلسه گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد.

او افزود: کاوش در اغلب گمانه‌ها به کشف آثار تاریخی از جمله بخشی از یک زیر زمین متعلق به خانه‌ای اعیانی،کشف یک سکه 25 دیناری ضرب تهران، بقایای یک حمام سرخانه، تعداد زیادی سفال از جمله یک سفال کتیبه دار متعلق به قرن ششم با کتیبه کوفی انجامید.

عرب تصریح کرد که لایه‌های تاریخی شناسایی شده در فضاهای مورد کاوش عمدتا مربوط به قرون میانه و متأخر قاجار و عصر پهلوی اول است.

سرپرست هیأت کاوش سرای سعد السلطنه اظهار داشت: محدوده طراحی شده برای ساخت پارکینگ (موقعیت های کاوش شده) در مسیر محور فرهنگی، تاریخی شهر قزوین (محله بازار ) قرار دارد.

او خاطرنشان ساخت که محدوه مورد اشاره از سوی شمال با سرای سعدالسلطنه، از جنوب با سرای وزیر، از غرب با مسجد النبی، از شرق با مجموعه بناهای باقیمانده از بافت صفوی (مسجد پنجه علی، دولتخانه و چهار انبیا) همجوار است.

به گفته این باستان شناس، اکنون ساخت پارکینگ طبقاتی در فضای کنار سرای سعدالسلطنه متوقف شده و قرار است با بازنگری طرح و تعیین حرایم میراث فرهنگی،پارکینگ طبقاتی به نحوی ساخته شود که علاوه بر آسیب نرسیدن به آثار تاریخی به گردشگران و نمازگزاران خدمات ارایه شود.

او تصریح کرد که با توجه به کاوش انجام شده و اطلاعات و مواد فرهنگی یافت شده در این محوطه فرهنگی پیشنهاد می‌شود به منظور حفظ هویت تاریخی شهر قزوین هر نوع ساخت و ساز در محدوده مذکور به دور از توسعه جزئی نگر که در صدد حل مشکلات روزمره است با نگاهی به کلیت تاریخی شهر دارای پیوند طبیعی و یکپارچه بافت پیرامون باشد.

کد خبر 308581

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها